Navigačný riadok

Za kultúrou na sever! - 07/01/2008

Paul McCartney a Ringo Starr

Po Luxemburgu a Sibiu (Rumunsko) sa novými Európskymi hlavnými mestami kultúry stávajú Liverpool (Spojené kráľovstvo) a Stavanger (Nórsko).

Hudobný Liverpool English a hodujúci Stavanger English majú toho málo spoločného, ak nerátame bohatý program, ktorý pripravili v rámci svojho pôsobenia ako Európske hlavné mestá kultúry Englishfrançais.

Ambiciózny program nórskeho Stavangeru s názvom „open port“ (otvorený prístav) je zbierkou architektúry, literatúry, hudby, výtvarného umenia a spája umelcov z domácej aj zahraničnej scény. S heslami otvorenosť a sloboda vyjadrovania chce pritiahnuť široké publikum.

Liverpool organizuje okolo 350 podujatí English (väčšinu z nich prístupných zadarmo), ktoré predstavujú mix umenia, architektúry, tanca, filmu, kulinárskeho umenia a divadla. Jeho snahou je prilákať milión návštevníkov zo šesťdesiatych krajín sveta.

Uvítacie oslavy pri príležitosti inaugurácie naplánovali obe mestá na 12. januára. Liverpool sa v novej roli uvedie hudobným predstavením „Liverpool The Musical“, v ktorom vystúpi bývalý člen Beatles Ringo Starr a Dave Stewart zo skupiny Eurythmics, a ktorým sa zároveň oficiálne otvorí nový štadión Liverpool Arena v Merseyside. Stavanger sa zameria na predstavenie svojho kraja Rogaland a jeho miestnych samospráv prostredníctvom tematických výstav.

Význam projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý sa datuje od roku 1985 a ktorého cieľom je zbližovať ľudí z celej Európy, podčiarkuje aj skutočnosť, že rok 2008 je Európskym rokom medzikultúrneho dialógu English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy