Ścieżka nawigacji

W 2008 r. obieramy kurs na północ - 07/01/2008

Paul McCartney i Ringo Starr

Po Luksemburgu oraz Sibiu (Rumunia) nowymi europejskimi stolicami kultury zostały miasta Liverpool (Wielka Brytania) i Stavanger (Norwegia).

Rozśpiewany Liverpool English ze słynącym z festiwali Stavanger English pozornie niewiele łączy. Punktem wspólnym obu tych miast jest jednak bogactwo oferty kulturalnej, którą przygotowały jako europejskie stolice kultury Englishfrançais.

W ambitnym programie imprez „Open port”, jaki przedstawił Stavanger, znalazło się miejsce zarówno dla architektury, literatury, muzyki, jak i sztuk wizualnych. Do współpracy zaproszono artystów reprezentujących wszelkie kierunki, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Hasła przewodnie to otwartość umysłu i wolność wyrazu – w 2008 r. Stavanger otwiera podwoje dla wszystkich.

Natomiast Liverpool przewidział około 350 imprez English, na które wstęp w większości będzie bezpłatny i które łączą w sobie elementy sztuki, architektury, tańca, filmów, sztuki kulinarnej i teatru. W 2008 r. Liverpool odwiedzi około miliona widzów z sześćdziesięciu krajów z całego świata.

Okraszona licznymi atrakcjami inauguracja programu odbędzie się w obu miastach 12 stycznia. W Liverpoolu na uroczyste otwarcie przewidziano spektakl „Liverpool The Musical”, w którym udział weźmie Ringo Starr, były członek grupy The Beatles, oraz Dave Stewart z zespołu Eurythmics. Będzie to zarazem oficjalna inauguracja nowego kompleksu Liverpool Arena, mieszczącego się w hrabstwie Merseyside. Natomiast podczas uroczystości w Stavanger w centrum uwagi znajdzie się okręg Rogaland – wszystkie należące do tego okręgu miasta poproszono o zaprezentowanie oferty tematycznej.

Projekt „Europejska stolica kultury”, który zapoczątkowano w 1985 r. po to, aby wesprzeć inicjatywę zbliżenia narodów Europy, w tym roku jeszcze zyska na znaczeniu, gdyż jest to Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego English.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki