Navigācijas ceļš

Eiropas Savienībā labāk aizsargās komercnoslēpumus - 28/11/2013

Daļa datorekrāna un klaviatūras pustumsā © ES

ES ierosinājusi jaunus noteikumus, kā aizsargāt uzņēmumus, kad nozagta vai ļaunprātīgi izmantota konfidenciāla informācija. Noteikumu mērķis ir veicināt inovāciju un sadarbību.

Pateicoties jaunajiem noteikumiem par uzņēmumu aizsardzību, kurus ierosinājusi Eiropas Komisija, būs iespējams labāk aizsargāt komercnoslēpumus, piemēram, “Google” izmantoto meklēšanas algoritmu vai kādas konkrētas smaržas recepti.

Šie noteikumi uzņēmumiem nāks par labu arī tad, ja nozagta vai ļaunprātīgi izmantota komerciāli vērtīga informācija.

Komisijas priekšlikuma mērķis ir valstu tiesām atvieglot šādu lietu izskatīšanu, bet cietušajiem — kompensācijas saņemšanu. Noteikumos arī iekļauta visā ES vienota definīcija, kas tad īsti ir komercnoslēpumi.

Aizvien nopietnāka problēma

Nesenā aptaujā konstatēts, ka pēdējos 10 gados katrs piektais uzņēmums ir piedzīvojis mēģinājumu nozagt tā komercnoslēpumus. Šis skaitlis aizvien pieaug. Šo tendenci veicina sīvā globālā konkurence un arvien plašākā datortehnoloģijas izmantošana.

Komercnoslēpumi atšķiras no patentiem un intelektuālā īpašuma (piemēram, autortiesībām un preču zīmēm) tādējādi, ka šie noslēpumi oficiāli nav neviena īpašums. Konkurenti var censties izveidot līdzīgas preces un risinājumus un bieži vien to arī dara. Tomēr komercnoslēpuma turētājam, kurš attiecīgo preci vai pakalpojumu radījis pirmais, konkurences cīņā ir priekšrocības.

Komercnoslēpumu tiesiskā aizsardzība dažādās ES valstīs tiek īstenota ļoti atšķirīgi. Dažās valstīs nav īpašu likumu par šādu aizsardzību, tāpēc cietušajiem ir grūti savas tiesības aizstāvēt tiesā, jo tiesa var neizprast citu ES valstu regulējumu.

Drošāka vide

Uzņēmumu radītās preces un risinājumi un to veiktie pētījumi bieži vien nav pienācīgi aizsargāti, un tas traucē uzņēmumu starptautisko sadarbību un bremzē inovāciju. Jo īpaši apdraudēti ir mazie uzņēmumi, jo patentēšanas augsto izmaksu dēļ tiem nākas vairāk paļauties uz komercnoslēpumiem.

Pateicoties Komisijas ierosinātajiem noteikumiem, tiks radīta drošāka vide, kurā uzņēmumi var radīt preces un pakalpojumus un dalīties informācijā.

Nu šo Komisijas priekšlikumu iesniegs Padomei un Eiropas Parlamentam izskatīšanai.

Paziņojums presei — Komisija ierosina noteikumus, lai palīdzētu aizsargāt pret konfidenciālas uzņēmējdarbības informācijas zādzību

Bieži uzdotie jautājumi par komercnoslēpumiem English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites