Ścieżka nawigacji

Miesiąc Jednolitego Rynku: internetowa wymiana pomysłów – jak zmienić Europę - 19/09/2013

23 września zainaugurowany zostanie miesiąc internetowych debat poświęconych zatrudnieniu, bankom, prawom socjalnym i handlowi elektronicznemu Uczestnicy (osoby prywatne, przedstawiciele różnych organizacji i politycy) podzielą się pomysłami, jak można by zmienić Europę.

W dniach od 23 września do 23 października Unia Europejska organizuje ogólnounijną debatę internetową aby zapoznać się z pomysłami mieszkańców Europy, które mogą wpłynąć na przyszły kształt jednolitego rynku.

Miesiąc Jednolitego Rynku odbędzie się w internecie, w 24 językach, w ciągu kolejnych czterech tygodni – każdy tydzień będzie poświęcony wybranemu tematowi:

  • Praca (23 - 25 września): jak znaleźć pracę, założyć działalność gospodarczą lub zadbać o uznanie swoich kwalifikacji w innych krajach UE
  • Prawa socjalne (30 września - 2 października): prawa ochrony socjalnej na jednolitym rynku UE, emerytury, renty, opieka zdrowotna, usługi społeczne
  • Banki (7 - 9 października): ochrona depozytów, niedopuszczenie do wybuchu nowego kryzysu finansowego, zagwarantowanie, że banki będą inwestować w gospodarkę realną, aby pobudzić wzrost gospodarczy
  • Handel internetowy (14 - 16 października): sprzedaż produktów przez internet, kupowanie produktów z zagranicy, ochrona danych osobowych w portalach społecznościowych.

Miesiąc Jednolitego Rynku jest wyjątkową okazją dla europejskich internautów do wyrażenia swoich poglądów, podzielenia się wątpliwościami i przedstawienia pomysłów na zmiany związane ze strategiami i programami politycznymi Komisji Europejskiej. Uczestnicy debat będą mogli wymienić się poglądami z twórcami strategii politycznych na wiele sposobów:

  • proponując pomysły na poprawę funkcjonowania jednolitego rynku
  • głosując na pomysły przedstawione przez innych uczestników i wyrażając na ich temat swoje opinie
  • zadając pytania unijnym specjalistom, posłom i innym urzędnikom instytucji UE podczas prowadzonych na żywo czatów wideo.

Pomysły i uwagi można zgłaszać przy pomocy platformy internetowej. Zamieszczono już na niej ponad 300 pomysłów, m.in.: wprowadzenie zawodowej karty mobilności dla pielęgniarek, inicjatywa na rzecz pogłębienia przez młodzież znajomości zagadnień finansowych itp.

Na te i inne pomysły można głosować już teraz! Każdego tygodnia tej inicjatywy będzie można wziąć udział w debacie poświęconej wybranemu tematowi, natomiast niezależni moderatorzy dokonają podsumowania wyników poszczególnych dyskusji. Wyniki te zostaną następnie opublikowane w sprawozdaniu końcowym, które zostanie uwzględnione podczas tworzenia przyszłych przepisów UE.

Twoje pomysły na temat Europy

Kolejne kroki na drodze do rozwoju jednolitego rynku Europy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki