Ścieżka nawigacji

Innowacje – pozostało jeszcze wiele do zrobienia - 26/03/2013

Przedstawiciele różnych zawodów przechodzący przez ściany ozdobione unijnymi gwiazdkami © UE

UE jako całość idzie naprzód, jeśli chodzi o innowacje. Jednak niektóre kraje członkowskie muszą nadrobić opóźnienia i zwiększyć konkurencyjność.

Większość krajów UE coraz lepiej radzi sobie z propagowaniem innowacyjności. Z tegorocznej unijnej tablicy wyników w zakresie innowacyjności English wynika jednak, że niektóre kraje nie podejmują wystarczających działań w tej dziedzinie, a przez to pozostają w tyle.

Tablica pomaga krajom UE w stwierdzeniu, jakie są najważniejsze czynniki stymulujące innowacje i na jakich obszarach należy się skoncentrować, aby pobudzać wzrost i tworzyć nowe miejsca pracy. Wyniki poszczególnych krajów są analizowane na podstawie poziomu inwestycji w badania i rozwój oraz 23 innych wskaźników.

Opóźnienia w zakresie inwestycji

Z rankingu wynika, że kraje, które od lat są liderami w zakresie innowacji, uzyskują coraz lepsze wyniki. W przypadku innych państw poziom innowacji rośnie wolniej – a czasami nawet spada.

Podobnie jak w poprzednich latach w czołówce pozostają Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Coraz lepsze wyniki mają Estonia, Litwa i Łotwa.

Czynniki pobudzające innowacje

Siłą napędową innowacji są małe firmy oraz umiejętność przekształcania pomysłów w produkty i usługi komercyjne. Wszystkie kraje z czołówki mają jedną cechę wspólną – stawiają na badania i rozwój. We wspieraniu krajowych działań na rzecz innowacji pierwszorzędną rolę odgrywają przedsiębiorstwa i uczelnie wyższe.

Sektory biznesu w tych państwach cechuje wyższy niż w pozostałych krajach UE poziom inwestycji w badania i rozwój. Kraje te zgłaszają również więcej patentów i posiadają dobrze rozwinięte sektory szkolnictwa wyższego silnie związane z przemysłem.

Unia innowacji

Zwiększenie innowacyjności i usunięcie przeszkód sprawiających, że świetne pomysły nie mają szans wejść na rynek, są centralnym punktem unijnej strategii na rzecz innowacji English , której celem jest zwiększenie wzrostu i zatrudnienia.

Sprawozdanie z postępów English w realizacji strategii pokazuje, że są one zadowalające – rozpoczęto już realizację 80 proc. propozycji. Dla realizacji strategii duże znaczenie ma promowanie partnerstw publiczno-prywatnych, łatwiejszy dostęp do funduszy i wykwalifikowanych pracowników, redukcja formalności administracyjnych i obniżenie kosztów patentów.

Strategia ma pomóc UE w doścignięciu globalnych liderów w dziedzinie innowacji – Korei Południowej, USA i Japonii. Dystans dzielący Koreę Południową od UE coraz bardziej rośnie, ale od 2008 roku Unia dogania USA i Japonię.

Innowacje przemysłowe w UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki