Naršymo kelias

Siekiant remti mokslinius tyrimus ir inovacijas planuojama įvesti europinį patentą - 15/04/2011

Piešiama lemputė © iStockphoto.com/NicolasLoran

Europos Komisija pasiūlė įvesti bendrą europinį patentą. Jis galiotų 25 ES valstybėse narėse ir sudarytų sąlygas 80 % sumažinti įmonių išlaidas.

Dviratis su vairo stiprintuvu arba prieiga prie interneto per elektros lizdą - tik keli išradimų Europos Sąjungoje pavyzdžiai. Jei jie bus apsaugoti europiniu patentu, jų nebus galima gaminti, naudoti arba pardavinėti be patento turėtojo leidimo.

Šiuo metu gauti patentą yra sudėtinga ir brangu. Pirmiausia jį turi išduoti Europos patentų biuras. Po to jis turi būti patvirtintas kiekvienoje valstybėje narėje, kurioje išradėjas nori turėti apsaugą. Išradėjas ne tik turi atlikti daugybę administracinių formalumų, bet ir išleisti nemažai pinigų vertimui. Išradimo užpatentavimas visoje Europos Sąjungoje įmonei gali kainuoti iki 32 000 eurų, o JAV tai vidutiniškai kainuoja tik 1850 eurų.

25 ES valstybės narės (visos ES valstybės narės, išskyrus Ispaniją ir Italiją) nusprendė pakeisti šią padėtį ir siekia drauge sukurti paprastą ir prieinamos kainos bendrą europinį patentą. Remdama šią iniciatyvą Europos Komisija parengė du teisės aktų pasiūlymus.

Pagal naują sistemą patentas kainuotų 680 eurų - daug mažiau nei šiuo metu. Taip bus kuriama inovacijoms palankesnė aplinka (būtina tvaraus ekonomikos augimo sąlyga), skatinamos investicijos bei moksliniai tyrimai ir stiprinama bendroji rinka.

Komisijos pasiūlymuose numatytos toliau išvardytos priemonės.

  • Europinis patentas, kai tik dėl jo bus susitarta, automatiškai įsigalios 25 valstybėse narėse; dėl to bus išvengta sudėtingų administracinių procedūrų ir didelių vertimo išlaidų.
  • Prašymus išduoti patentą bus galima teikti bet kuria kalba. Jie turės būti išversti į kurią nors Europos patentų biuro kalbą (anglų, prancūzų arba vokiečių), bet vertimo išlaidos patento turėtojui bus kompensuojamos.
  • Kol nebus įdiegta automatinio vertimo sistema, papildomiems vertimams bus laikinai taikomos specialios taisyklės.

Šių teisės aktų projektai pateikti svarstyti Tarybai ir Europos Parlamentui. Komisija tikisi, kad prie bendro europinio patento sistemos prisijungs ir Ispanija su Italija.

Daugiau informacijos apie patentus ES DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos