Navigačný riadok

Satelitná služba zvyšuje bezpečnosť leteckej dopravy - 07/03/2011

Satelitná navigačná služba EGNOS pre leteckú dopravu, ktorá bola oficiálne uvedená do prevádzky 2. marca 2011, zvýši bezpečnosť letov, zníži počet omeškaní a prispeje k vzniku nových destinácií.

Presnosť systému GPS sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých metrov. Ak sa však použije v kombinácii s korekčným satelitným systémom EGNOS, ktorý bezplatne ponúka EÚ, jeho odchýlka nepresiahne jeden meter.

EGNOS bol od svojho uvedenia do prevádzky v októbri 2009 testovaný a certifikovaný pre použitie v leteckej doprave. Piloti môžu odteraz využívať jeho navigačnú bezpečnostnú službu English , ktorá je mimoriadne užitočná počas pristávania. V tejto fáze letu totiž musí pilot vedieť, aká je presná poloha lietadla vo vzťahu k pristávacej dráhe.

EGNOS však neprináša len bezpečnejšie lietanie.

Menej omeškaných letov

Pre pilotov bude pristávanie a vzlietanie jednoduchšie v zlých poveternostných podmienkach a pri zníženej viditeľnosti. Zmenší sa počet zrušených, omeškaných a presmerovaných letov, čím sa leteckým spoločnostiam ušetria náklady a pasažierom problémy.

Menej nákladov, skleníkových plynov a hluku

S EGNOSOM môžu piloti lietať po kratších a efektívnejších trasách, čím sa ušetrí palivo a znížia emisie CO2. Lietadlá sa môžu k pristávacím dráham približovať v nižšej výške, čím sa zníži hluk v okolitých oblastiach.

Španielska letecká spoločnosť Air Nostrum sa domnieva, že využitie služby EGNOSU jej v priebehu 10 rokov ušetrí palivo za približne 6,3 mil. EUR. Kratšie dráhy pristávania umožnia letiskám prijať viac lietadiel a zvýšiť zisky.

Iné výhody

Vyššia presnosť prinesie úžitok aj iným formám dopravy, záchranným službám a orgánom presadzovania práva. Napríklad talianska pobrežná polícia testovala EGNOS vo svojich lodiach a záchranných vrtuľníkoch.

EGNOS prevádzkuje v mene EÚ Európska Komisia, ktorá má na starosti aj vývoj európskeho variantu amerického systému GPS - globálneho satelitného navigačného systému Galileo DeutschEnglishfrançais . Galileo bude fungovať v kombinácii s EGNOSOM, čím sa Európa stane v oblasti satelitnej navigácie úplne sebestačnou.

Viac o programoch EÚ v oblasti satelitnej navigácie

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy