Navigācijas ceļš

Satelītnavigācija drošākiem lidojumiem - 07/03/2011

Satelītnavigācijas dienests EGNOS, ko 2011. gada 2. martā sāka izmantot aviācijas vajadzībām, mazinās lidojumu aizkavēšanos un pavērs ceļu jauniem maršrutiem.

GPS ierīces precizitāte ir mērāma dažu metru robežās. Taču, lietojot to kopā ar EGNOS, ES bezmaksas satelītnavigācijas dienestu, kura pārklājums ietver visu Eiropu, GPS precizitāte sasniedz vienu metru.

Kopš 2009. gada oktobra, kad jauno sistēmu nodeva lietošanai, EGNOS testēja un beigās sertificēja, lai to izmantotu aviācijā. Piloti tagad var izmantot tās piedāvāto pakalpojumu "Safety-of-life" English , kas ir sevišķi noderīgs nolaišanās brīdī, kad jāzina precīza lidmašīnas atrašanās vieta attiecībā pret skrejceļu.

EGNOS ir vēl daudz citu priekšrocību, kas skar ne tikai drošību vien.

Retāka kavēšanās

Pilotiem būs ērtāk nosēdināt lidmašīnu sliktos laikapstākļos, kad ir apgrūtināta redzamība. Tas nozīmē, ka reisus retāk atsauks vai novirzīs uz citām lidostām, turklāt mazināsies arī kavēšanās. Tātad aviosabiedrības varēs ietaupīt līdzekļus un nodrošināt pasažieriem apkalpošanu atbilstoši grafikam.

Zemākas izmaksas, siltumnīcefekta gāzu un trokšņa emisija

Ar EGNOS palīdzību piloti varēs izvēlēties īsākus un ekonomiskākus maršrutus un nolaišanās risinājumus, ietaupot degvielu un mazinot CO2 emisijas. Lidmašīnas varēs sākt nosēšanos tuvāk pie skrejceļa, mazinot troksni apkārtējā teritorijā.

Spānijas lidsabiedrība "Air Nostrum" lēš, ka, izmantojot EGNOS visām savām lidmašīnām, turpmāko desmit gadu laikā tā ietaupītu apmēram 6,3 miljonus eiro degvielai. Uz īsākas nolaišanās rēķina lidostas varētu ieplānot vairāk lidojumu un palielināt savus ieņēmumus.

Citas priekšrocības

Uzlaboto precizitāti var izmantot arī citi transporta veidi, ārkārtas palīdzības un tiesībaizsardzības dienesti. Piemēram, Itālijas krasta robežapsardze ir pārbaudījusi EGNOS piedāvātās iespējas meklēšanā jūrā un glābšanas helikopteros.

EGNOS darbību ES uzdevumā nodrošina Eiropas Komisija, kas izstrādā arī globālās satelītnavigācijas sistēmu "Galileo" DeutschEnglishfrançais (amerikāņu GPS sistēmas analogs). "Galileo" darbosies kopā ar EGNOS, tādējādi nodrošinot Eiropas pilnīgu autonomiju satelītnavigācijas jomā.

Vēl par ES satelītnavigācijas programmām

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites