Cesta

Satelitní služba zvýší bezpečnost v letecké dopravě - 07/03/2011

Dne 2. března 2011 byl zahájen provoz satelitní navigační služby "EGNOS pro leteckou dopravu", která zvýší bezpečnost letů, sníží počet zpoždění a umožní lety do nových destinací.

Systém GPS je přesný na několik metrů. Avšak při použití spolu s evropskou bezplatnou satelitní navigační službou EGNOS se jeho přesnost zvýší až na jeden metr.

Od října 2009, kdy byl systém EGNOS zpřístupněn veřejnosti, probíhalo jeho testování a schvalování pro leteckou dopravu. Piloti teď mohou využívat službu pro zajištění bezpečnosti (tzv. "Safety of Life Service" nebo SoL) English , která je velmi užitečná zejména při přistávání, kdy musí pilot vědět přesnou polohu vůči přistávací dráze.

Kromě zvýšení bezpečnosti však EGNOS nabízí mnoho dalších výhod.

Méně zpoždění

Piloti budou moci vzlétat a přistávat i za špatného počasí, kdy je špatná viditelnost. To sníží počet zrušených letů, zpoždění a přesměrování na jiné druhy dopravy, což ušetří aerolinkám peníze a umožní cestujícím se dostat všude včas.

Snížení nákladů, emisí skleníkových plynů a hluku

Díky systému EGNOS mohou piloti létat kratšími trasami, což ušetří palivo a sníží emise oxidu uhličitého. Letadla také mohou začít sestupovat blíže k přistávací dráze, což sníží hladinu hluku v okolí letišť.

Španělská společnost Air Nostrum odhaduje, že používání systému EGNOS v jejích letadlech jí během deseti let ušetří okolo 6,3 milionu eur. Díky kratší době pro přibližování letadel mohou letiště plánovat více letů, čímž se zvýší jejich zisk.

Další výhody

Ze zvýšené přesnosti navigace mohou mít prospěch i provozovatelé dalších druhů dopravy, záchranná služba a policie. Například italská pobřežní stráž testovala EGNOS pro své záchranné helikoptéry a vyhledávání lodí a osob na moři.

EGNOS spravuje Evropská komise jménem EU. Unie také vyvíjí systém Galileo DeutschEnglishfrançais - globální satelitní navigační systém podobný americkému GPS. Galileo bude fungovat spolu se systémem EGNOS, čímž bude Evropa v oblasti satelitní navigace úplně soběstačná.

Další informace o evropských programech satelitní navigace

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy