Navigačný riadok

Originál alebo falzifikát? - 23/06/2010

Ukážka falšovaných výrobkov © EU

Súťaž EÚ pre školy v oblasti boja proti falšovaniu a pirátstvu: hlavné ceny si odniesli školy v Grécku a Maďarsku.

Ceny v rámci súťaže EÚ venovanej problematike pirátstva a falšovania výrobkov, ako sú hračky, oblečenie či CD nosiče, si odniesli žiaci z Grécka, Maďarska, Španielska, Českej republiky a Poľska.

Do súťaže sa zapojilo niekoľko stoviek školákov vo veku 10 až 15 rokov. Ich úlohou bolo navrhnúť logá, plagáty, krátke filmy alebo hry, ktoré súvisia s danou problematikou.

Víťazom jednej z dvoch kategórií sa stalo gymnázium z gréckeho mesta Triandria, ktorého žiaci vymysleli najlepší návrh oficiálneho loga pre Európske stredisko pre monitorovanie falšovania a pirátstva DeutschEnglishfrançais .

V druhej kategórii zvíťazili žiaci zo základnej a umeleckej školy Vörösmarty Mihály v Maďarsku za najlepšie video. Pozvanie do Bruselu na slávnostné odovzdávanie cien v Európskom parlamente získalo celkovo 6 škôl vrátane tých, ktoré sa umiestnili na 2. a 3. mieste.

Falšovanie a pirátstvo predstavuje pre EÚ stále väčší problém, pretože oslabuje bezpečnostné štandardy a hospodárstvo. V nedávnej minulosti predstavovali riziko napríklad lieky, ktoré obsahovali škodlivé zložky a vybuchujúce mobilné telefóny.

V roku 2008 zabavili európski colníci 178 miliónov falšovaných výrobkov, t. j. o vyše 50 % viac ako za rok 2007. Približne polovica z nich pochádzala z Číny.

Najčastejšie falšovanými výrobkami sú CD a DVD nosiče, cigarety a oblečenie.

Viac informácií o "Skutočnej súťaži o falšovaní"

 

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy