Ścieżka nawigacji

Oryginał czy podróbka? - 23/06/2010

Przykłady podrabianych produktów © EU

W europejskim konkursie na temat podrabiania i piractwa pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Grecji i Węgier.

Uczniowie z Grecji, Węgier, Hiszpanii, Czech i Polski zostali laureatami unijnego konkursu na temat produktów podrabianych i pirackich, jak zabawki, ubrania czy płyty CD.

W konkursie na logo, plakat, krótki film lub grę związaną z tą tematyką wzięły udział setki uczniów w wieku od 10 do 15 lat.

W pierwszej kategorii (na logo lub plakat) pierwsze miejsce zajęła 1. szkoła z greckiego miasta Triandria. Zaprojektowane przez nią oficjalne logo europejskiego obserwatorium zajmującego się zjawiskiem podrabiania i piractwa DeutschEnglishfrançais uznano za najlepsze.

W drugiej kategorii (film wideo) pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze szkoły podstawowej im. Mihály'ego Vörösmarty'ego na Węgrzech. W obydwu kategoriach wyróżnili się uczniowie z Polski. W pierwszej kategorii trzecie miejsce zajęło Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku, a w drugiej na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum w Jasienicy. Na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, zaproszono w sumie sześć szkół (w tym cztery, które zajęły w konkursie drugie i trzecie miejsce).

Podrabianie towarów i piractwo to narastający problem, który godzi w normy bezpieczeństwa i szkodzi gospodarce. Tylko w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z lekami zawierającymi substancje szkodliwe czy wybuchającymi telefonami komórkowymi.

W 2008 roku unijni celnicy przechwycili 178 milionów podrobionych przedmiotów, czyli o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Około połowa pochodziła z Chin.

Podróbki to przede wszystkim płyty CD, DVD, a w drugiej kolejności papierosy i ubrania.

Więcej na temat konkursu REAL fake

 

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki