Cesta

Pravé nebo padělek? - 23/06/2010

Příklady padělaných výrobků © EU

V soutěži EU pro školy na téma padělatelství a pirátství získávají první ceny řecká a maďarská škola.

V soutěži EU týkající se problematiky pirátství a padělaného zboží (hraček, oblečení, CD atd.) získali nejvyšší ocenění studenti z Řecka, Maďarska, Španělska, České republiky a Polska.

Soutěže se zúčastnily stovky dětí ve věku 10-15 let. Na dané téma vymýšlely loga, navrhovaly plakáty, natáčely krátké filmy nebo vytvářely hry.

V první kategorii zvítězila střední škola z řeckého města Triandria. Její žáci navrhli logo, které se stane oficiálním logem Evropského střediska pro sledování padělání a pirátství DeutschEnglishfrançais .

V druhé kategorii (nejlepší video) byli nejúspěšnější žáci ze základní a umělecké školy Mihálye Vörösmartyho v Maďarsku. Na slavnostní ceremoniál do Bruselu však byla pozvána i česká škola: Druhou cenu v této kategorii získalo nymburské gymnázium.

Padělání a pirátství je stále vážnější problém. Padělané a pirátské výrobky nejenže ohrožují ekonomiku, ale mohou být i nebezpečné pro spotřebitele. V posledních letech se např. objevily případy padělků léčiv, které obsahovaly škodlivé látky, nebo mobilních telefonů, které explodovaly.

V roce 2008 zadržely celní orgány států EU 178 milionů kusů padělaného zboží, o 50 % více než v předchozím roce. Asi polovina tohoto zboží pocházela z Číny.

Nejčastěji se jednalo o CD a DVD, a dále o cigarety a oblečení.

Další informace o soutěži "Pravé padělky"

 

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy