Navigačný riadok

Označenie CE - záruka zhody s predpismi EÚ - 19/04/2010

Označenie CE © EÚ

Komisia spustila informačnú kampaň o označení CE, ktoré zjednodušuje voľný pohyb tovaru v Európe a zaručuje ochranu spotrebiteľov.

Označenie CE umiestnené na výrobku (alebo jeho obale) dosvedčuje, že výrobok európskeho alebo iného pôvodu zodpovedá normám Európskej únie v oblasti bezpečnosti, zdravia a ochrany životného prostredia.

Hoci táto značka existuje už viac ako pätnásť rokov, väčšina verejnosti nevie, čo skratka CE znamená a mnohí sa dokonca domnievajú, že označuje tovar vyrobený v Európe.

Informačná kampaň je zameraná aj na podniky. Označenie v prvom rade posilňuje bezpečnosť spotrebiteľov, avšak jeho účelom je rovnako zjednodušovať voľný pohyb výrobkov na jednotnom európskom trhu.

Označenie CE je zárukou dôveryhodnosti a pomyselným cestovným pasom pre výrobky, ktoré sa vďaka nemu môžu voľne pohybovať po Európskom hospodárskom piestore (ktorý zahŕňa krajiny EÚ, Island, Lichtenštajnsko a Nórsko). Tento postup znižuje administratívnu záťaž a výdavky pri obchodovaní, pričom zachováva vysokú úroveň bezpečnosti.

Označením výrobku logom CE výrobca, dovozca alebo distribútor preberá plnú zodpovednosť za zhodu tohto výrobku s platnými právnymi predpismi EÚ.

Pre určité výrobky, ktoré chcú vstúpiť na európsky trh, je logo povinné. Do tejto kategórie spadajú počítače, hračky, elektronické zariadenia, či domáce spotrebiče, ktoré spolu predstavujú 30 % priemyselnej výroby.

 

Viac o označení CE DeutschEnglishfrançais

Označenie CE - často kladené otázky English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy