Ścieżka nawigacji

Znak zgodności z normami europejskimi - 19/04/2010

Oznakowanie CE © UE

Komisja rozpoczyna kampanię informacyjną poświęconą oznakowaniu "CE" - logo to stworzono, aby ułatwić swobodny przepływ towarów w Europie i dotarcie z informacją do konsumentów.

Umieszczony na produkcie znak CE oznacza, że produkt ten - bez względu na to, czy został wyprodukowany w Europie, czy poza nią - spełnia wymogi Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa oraz wpływu na zdrowie i środowisko.

Pomimo że symbol ten jest w użyciu już od ponad piętnastu lat, większość ludzi nadal nie wie, co on oznacza, a wiele osób błędnie sądzi, że świadczy on o tym, że dany produkt został wyprodukowany w Europie.

Kampania informacyjna jest skierowana również do przedsiębiorstw, gdyż oznakowanie CE nie tylko ma zwiększać bezpieczeństwo konsumentów, ale też ułatwiać obrót towarami w obrębie jednolitego rynku UE.

Symbol ten - jako gwarancja zaufania - jest też paszportem, który umożliwia swobodny przepływ produktów w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Praktyka ta pozwala ograniczyć koszty administracyjne i zyskać na czasie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Producent, który umieszcza symbol CE na produkcie, ponosi pełną odpowiedzialność za jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa UE.

W przypadku obrotu niektórymi produktami na terenie UE logo to jest obowiązkowe. Do grupy tej należą komputery, zabawki i sprzęt elektryczny (czyli ponad 30 proc. produkcji przemysłowej).

 

Więcej o oznakowaniu CE DeutschEnglishfrançais

Pytania i odpowiedzi na temat oznakowania CE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki