Navigācijas ceļš

Jānokārto rēķini - 08/04/2009

Vīrietis datorā meklē informāciju par publiskā pasūtījuma projektu ©EC

Maksājumu kavēšanai par paveikto darbu, Eiropas senajai problēmai, tagad ziedu laiki būs galā.

Iedomājaties, ka esat uzņēmējs un jūsu uzņēmums nupat pabeidzis lielu pasūtījumu. Tagad tikai jāgaida nauda, vai ne? Nebūt ne. Realitāte diemžēl ir tāda, ka var paiet vairāki mēneši, līdz saņemsit pirmo latu.

Maksājumu kavēšana English ir visnotaļ izplatīta modernajā pasaulē, un ES nav nekāds izņēmums. Tā ir kā melnais caurums Eiropas ekonomikā, kas vainojams katra ceturtā bankrotējušā uzņēmuma maksātnespējā, un tās dēļ ik gadu darbu zaudē apmēram 450 tūkstoši cilvēku. Mazos uzņēmumus šī problēma skar vissāpīgāk, jo to pastāvēšana ir atkarīga no naudas plūsmas, ko rada laikus samaksāti rēķini. Īpaši tagad, kad aizvien grūtāk pārliecināt bankas izsniegt aizdevumus.

Iespējams, ka šo problēmu uz savas ādas visskaudrāk ir izbaudījuši publiskā pasūtījuma konkursu uzvarētāji, jo tieši valsts iestādes visbiežāk mēdz kavēt maksājumus.

Reaģējot uz daudzajām sūdzībām, Komisija ir izstrādājusi tiesību aktu, kas paredz stingrāku sodu par maksājumu kavēšanu.

Ierosinātajā direktīvā noteikts, ka iestādēm (un struktūrām ar valsts finansējumu) tiks piemērots naudassods 5 % apmērā no rēķina, kas nebūs samaksāts 30 dienu laikā. Tām būs arī jāsedz kavējuma procenti par rēķina summu un jāatlīdzina uzņēmumiem izmaksas, kas radušās saistībā ar nokavētā maksājuma piedzīšanu.

Tādi paši noteikumi attieksies arī uz privātajiem klientiem, kas laikus nemaksā rēķinus, izņemot 5 % naudassodu par maksājuma novēlošanu.

Ja šo direktīvu pieņems drīz, uzņēmumi varēs uzelpot pašreizējās lejupslīdes situācijā. Tādējādi tiktu sekmēta arī ES valstu ekonomiskā integrācija. Pārāk ilgi iekavēti maksājumi uzņēmumiem laupa vēlēšanos izvērst darbību citās valstīs, tāpēc buksē izaugsme un konkurētspēja.

Nesen veiktā uzņēmējdarbības apsekojumā teikts, ka valsts iestādēm Eiropā 2008. gadā rēķinu samaksa vidēji prasījusi 65 dienas — par 10 dienām ilgākā laikā nekā privātajā sektorā. Tomēr dažādām valstīm šis rādītājs ļoti atšķiras, dažviet līdz naudas saņemšanai jāgaida pat vairāk nekā trīs mēneši.

Komisija savukārt apņēmās paātrināt ES dotāciju un publiskā pasūtījuma līgumu sākuma maksājumus. Tā arī centīsies straujāk pabeigt publiskā pasūtījuma procedūras, piemēram, standartizējot iepirkuma konkursus un agrāk publicējot paziņojumus par tiem.

Eiropas Ombuds pieprasīja no Komisijas ziņojumu par tās veikumu maksājumu kavējumu problēmas risināšanā. 2007. gadā tika novēloti vairāk nekā 20 % maksājumu.

ES rīcība maksājumu kavējumu jomā English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites