Naršymo kelias

Sąskaitų apmokėjimas - 08/04/2009

Vyras, ieškantis internete informacijos apie viešosiomis lėšomis finansuojamą projektą ©EB

Vėluojantis mokėjimas už atliktą darbą – nuolatinė Europos problema – dabar trukdo atsigauti po nuosmukio.

Įsivaizduokite, kad turite įmonę ir tik ką baigėte didelį darbą. Dabar už jį bus sumokėta, ar ne? Nebūtinai. Iš tiesų gali praeiti keli mėnesiai, kol gausite pirmąjį eurą.

Pavėluotas mokėjimas English – daugelyje šalių šiais laikais įprastas reiškinys. ES valstybės nėra išimtis. Šis reiškinys kenkia Europos ekonomikai, dėl jo įvyksta kas ketvirtas bankrotas ir kasmet prarandama apie 450 000 darbo vietų. Labiausiai nukenčia mažos įmonės – joms būtina laiku gauti užmokestį, kad nenutrūktų grynųjų pinigų srautas, ypač dabar, kai bankai dvejoja teikti paskolas.

Turbūt dažniausiai su šia problema susiduria viešąsias sutartis pasirašę rangovai, nes vyriausybės yra vienos iš dažniausiai vėluojančių apmokėti sąskaitas užsakovų.

Atsižvelgdama į skundus, kurių vis gausėja, Komisija parengė teisės akto, kuriame numatoma griežčiau bausti už vėlavimą atsiskaityti, projektą.

Pagal siūlomą direktyvą institucijos ir viešosiomis lėšomis finansuojamos įstaigos turėtų mokėti 5 % baudą už sąskaitų neapmokėjimą per 30 dienų. Be to, joms tektų mokėti delspinigius, priklausančius nuo sąskaitos sumos, ir kompensuoti įmonėms išlaidas, patirtas bandant išsireikalauti vėluojančių lėšų.

Tos pačios taisyklės būtų taikomos vėluojantiems sumokėti privatiems klientams, išskyrus nuostatą dėl baudos už pavėluotą mokėjimą.

Jei šis teisės aktas bus greitai priimtas, bendrovės galėtų šiek tiek atsigauti po nuosmukio ir būtų skatinama ES ekonomikos integracija. Dėl labai vėluojančio atsiskaitymo bendrovės nedrįsta imtis verslo kitose šalyse, o tai stabdo ekonomikos augimą ir mažina konkurencingumą.

Neseniai atliktos apklausos duomenimis, Europos valdžios institucijos 2008 m. savo sąskaitas apmokėdavo vidutiniškai per 65 dienas. Privačiajame sektoriuje sąskaitos buvo apmokamos dešimčia dienų anksčiau. Vidutinė sąskaitų apmokėjimo trukmė skirtingose valstybėse narėse gerokai skyrėsi. Kai kuriose šalyse jos buvo apmokamos po daugiau kaip trijų mėnesių.

Pati Komisija pažadėjo pagreitinti pradinius mokėjimus, susijusius su ES subsidijomis ir sutartimis. Be to, ji paspartins viešųjų pirkimų procedūras, pavyzdžiui, suvienodins konkursų skelbimo tvarką ir skelbs konkursus anksčiau.

Europos ombudsmenas paprašė Komisijos pateikti pavėluoto mokėjimo problemos sprendimo ataskaitą. Daugiau kaip 20 % 2007 m. atliktų mokėjimų buvo pavėluoti.

ES veikla, kuria siekiama spręsti pavėluoto mokėjimo problemą English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos