Navigācijas ceļš

Drošāki medikamenti - 11/12/2008

Režģis ar pudelītēm © EK

Zāļu kompānijām būs jāsniedz sīkāka informācija par recepšu zālēm un patērētāji būs labāk aizsargāti pret viltotām zālēm.

Komisija ir nākusi klajā ar priekšlikumiem, kā uzlabot Eiropas zāļu tirgus darbību un nodrošināt, lai pacientiem būtu pieejami droši un moderni medikamenti.

Ražotājiem plānots atļaut internetā vai izdevumos par veselību ievietot zāļu aprakstu English, kas nesatur reklāmu. Tā patērētāji varētu uzzināt tirgū pieejamo zāļu sastāvu, lietošanas veidu un iedarbību. Šobrīd tāda informācija nav pieejama visiem eiropiešiem. Daļēji tas ir tāpēc, ka valstīs ir atšķirīgi standarti.

Eiropas iedzīvotāji jāinformē par pieejamajiem medikamentiem un terapijas veidiem, jo, kā sacīja Komisijas priekšsēdētāja vietnieks uzņēmējdarbības un rūpniecības jautājumos Ginters Ferhoigens, “uz spēles ir likta viņu veselība”.

Atbildīgās valstu iestādes šo informāciju kontrolētu, lai netiktu pārkāpts ES aizliegums reklamēt recepšu zāles. Aizlieguma mērķis ir novērst nepareizu medikamentu lietošanu un palīdzēt ierobežot zāļu izmaksas.

Vēl ir ierosināti tādi pasākumi kā obligāto drošuma pazīmju izmantošana, piemēram, sērijas numura norādīšana un iepakojumu aizzīmogošana, lai aizsargātu patērētājus pret apšaubāmas drošības zālēm un viltotiem medikamentiem English. Zāļu viltošana ir pasaules mēroga problēma. Gandrīz jebkurā valstī mūsu rokās var nonākt zāles šķietami nevainojamā iepakojumā, kuras patiesībā nesatur pareizās sastāvdaļas vai, vēl ļaunāk, satur toksiskas vielas.

Diemžēl zāļu viltošana ir ienesīgs bizness, un ir aplēsts, ka 2010. gadā tā kopējā peļņa visā pasaulē būs 58 miljardi eiro (> 90% pieaugums salīdzinājumā ar 2005. gadu). Lai šo praksi izskaustu, Komisija ierosina noteikt prasību, ka zāļu ražotājiem jākontrolē uzņēmumi, kuri viņiem ražo zāļu aktīvās sastāvdaļas. Savukārt mazumtirgotājiem būs jākontrolē vairumtirgotāji.

Tā kā Eiropas Savienībā nevēlama reakcija uz zālēm ik gadus izraisa gandrīz 200 000 nāves gadījumus, projektā ir arī priekšlikums, kā pastiprināt un uzlabot ES zāļu drošuma uzraudzības sistēmu English.

Turklāt Komisija aicina ES dalībvalstis diskutēt, kā lai pārredzamāk pieņem lēmumus par cenu noteikšanu un atmaksāšanu un kā lai sekmē zāļu pētniecību. Tā iesaka drošuma jautājumos ciešāk sadarboties ar ASV, Japānu un Kanādu.

Vēl par farmaceitiskajiem līdzekļiem Eiropas Savienībā English.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites