Navigačný riadok

Brusel vyzýva automobilky, aby vyrábali ekologicky - 29/10/2008

Dopravná zápcha na diaľnici © EC

EÚ pomáha automobilkám vyrábať ekologické autá.

Celosvetová finančná kríza už zasiahla mnohé európske banky. V súčasnosti sa prejavuje v európskom automobilovom priemysle, ktorý je najväčším výrobcom motorových vozidiel na svete.

Predaj áut sa dramaticky znížil, čím donútil výrobcov obmedziť produkciu a korigovať svoje očakávania zisku. Niektoré nemecké a francúzske automobilky v obavách, že EÚ smeruje do recesie, dočasne zavreli svoje prevádzky.

Vzhľadom na hospodárske problémy sa Komisia znova zaoberá svojou stratégiou v tomto odvetví. 29. októbra sa v Bruseli konala konferencia, ktorej cieľom bolo preskúmať výsledky a získať spätnú väzbu.

Táto konferencia prišla v čase, keď EÚ diskutuje o právnych predpisoch na zníženie automobilových emisií English oxidu uhličitého do roku 2012 o celú pätinu, čiže na 130 g/km. Účastníci sa zhodli na spoločnom cieli vyvinúť ekologické autá, a tým zmierniť globálne otepľovanie a udržať konkurencieschopnosť odvetvia. Na podporu ekologických áut vznikne špeciálna pracovná skupina.

Na autá pripadá asi 12 % emisií CO2. Konferencia dospela k záveru, že úsilie o zníženie emisií by sa nemalo vzťahovať len na vozidlá, ale aj pohonné hmoty, vodičov a cesty. Výskum by sa mal zamerať na najsľubnejšie technológie, akými sú autá na hybridný, elektrický či vodíkový pohon.

Komisia pripravila svoju stratégiu automobilového priemyslu v roku 2007. Cieľom tohto komplexného plánu je obmedziť regulačnú záťaž, zlepšiť prístup k zaoceánskym trhom, povzbudiť inovácie prostredníctvom výskumu a zvýšiť bezpečnosť dopravy.

Výrobcovia áut požadujú od EÚ 40-miliardovú pôžičku, aby mohli vyvinúť ekologickejšie autá. Táto myšlienka sa po tom, ako USA nedávno odsúhlasili nízkoúrokovú pôžičku americkému automobilovému priemyslu na financovanie áut s nižšou spotrebou paliva v hodnote 20 miliárd eur, stretla aj v Európe s pozitívnym ohlasom.

Hraničné hodnoty automobilových emisií sú súčasťou balíka na zmiernenie zmien klímy, ktorý chce EÚ schváliť do konca roka. Komisia vyzvala vlády EÚ, aby nedopustili obetovanie tohto balíka ako cenu za spomalenie hospodárstva.

Automobilový priemysel English, ktorý predstavuje približne 3 % HDP a 7,5 % celkovej výroby, je kľúčovým ukazovateľom európskeho hospodárstva. Priamo zamestnáva vyše 2 milióny ľudí a nepriamo je naň napojených ďalších 8 miliónov pracovných miest.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy