Cesta

Zelená pro širokou řadu programů se státní podporou - 08/07/2008

Neelie Kroesová a její předchůdce Mario Monti na konferenci

Vlády zemí EU, které mají v úmyslu finančně podpořit podniky, již o tom nemusí informovat Komisi, pokud tato podpora povede k hospodářskému růstu.

Komise zjednodušila pravidla EU pro veřejnou podporu programů, které slouží k tvorbě nových pracovních míst a stimulují hospodářskou činnost, a zejména programů zaměřených na malé a střední podniky.

V rámci nové „obecné blokové výjimky“ již není nutné o mnohých projektech podávat zprávu Komisi. Dříve Komise prověřovala tyto druhy státní podpory English , aby zabránila nespravedlivým výhodám v hospodářské soutěži.

„Tato nová pravidla stanovují jasný rámec, který umožní členským státům poskytovat dotace na tvorbu nových pracovních míst, posílení konkurenceschopnosti a zlepšení životního prostředí, aniž by je musela Komise kontrolovat,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Počet kategorií státní podpory, které už nepotřebují schválení Komise, se téměř ztrojnásobil na 26.Mezi tyto nové kategorie patří programy na ochranu životního prostředí, zlepšení energetické účinnosti a podporu inovací.Nově jsou z kontroly Komise vyňaty také rizikový kapitál a podpora podnikatelek.

Nová pravidla se zaměřují zejména na usnadnění získání státní podpory pro malé podniky, kdy lze pro určitý projekt obdržet až 7,5 milionů eur investiční pomoci. Změny vycházejí z přesvědčení, že některé kategorie státní podpory jsou zjevně v souladu s cíli EU, a měly by proto být automaticky schváleny.

Důvodem, proč Komise kontroluje návrhy státní pomoci, je zabránit ochranářství a povzbudit spravedlivou soutěž, jež je nezbytná pro zdravé hospodářství.Avšak tento proces je často nákladný a zdlouhavý, a proto se Evropská komise rozhodla zavést řadu zjednodušujících opatření jako součást strategie pro růst a nová pracovní místa DeutschEnglishfrançais .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy