Navigācijas ceļš

Lai aizsargātu dabu, ES ierosina aizliegt zveju ar dreifējošiem tīkliem - 19/05/2014

Jūras bruņurupucis peld Vidusjūrā

ES norādījusi, ka tā plāno Eiropas ūdeņos pilnībā aizliegt zveju ar dreifējošiem tīkliem, jo tie apdraud aizsargājamas sugas.

Dreifējošs tīkls ir zvejas tīkls, kas dreifē tuvu ūdens virsmai un ar kuru ķer zivis, kuras tur parasti uzturas.

Tomēr ir risks, ka šādā tīklā var sapīties aizsargājamu sugu dzīvnieki, piemēram, bruņurupuči un dažu sugu jūras putni un zīdītāji.

Jau ir noteikti daži ierobežojumi, proti, šos tīklus nedrīkst izmantot dažu migrējošu sugu, piemēram, tunču un zobenzivju, zvejai, un par 2,5 km garākus dreifējošos tīklus nedrīkst lietot nemaz.

Tomēr joprojām ir bažas par to, kā šo tīklu lietošana ietekmē aizsargājamās sugas, un nemitīgi ienāk ziņas, ka zvejnieki šos tīklus izmanto nelikumīgi vai izmanto regulējuma nepilnības, lai to apietu.

Tāpēc ES ir ierosinājusi no 2015. gada 1. janvāra pilnībā aizliegt dreifējošos tīklus jeb driftertīklus.

Lai panāktu to, ka noteikumi tiek ievēroti, Eiropā būs arī aizliegts turēt dreifējošos tīklus uz zvejas kuģiem, turklāt tiks precīzāk definēts, kas ir uzskatāms par dreifējošu tīklu.

Noteikumu pārkāpumi

Tā kā zveja ar dreifējošiem tīkliem notiek plašā teritorijā un daudzi no iesaistītajiem kuģiem ir nelieli, ir bijis grūti panākt pašreizējā regulējuma ievērošanu. Tāpēc Eiropa nav spējusi ievērot savas starptautiskās saistības ierobežot šādu tīklu izmantošanu.

ES mērķis ir pēc iespējas samazināt zvejas ietekmi uz jūras ekosistēmām. Cerams, ka, pilnībā aizliedzot šos tīklus, būs vieglāk nodrošināt noteikumu ievērošanu. Līdzīgs aizliegums jau ir spēkā Baltijas jūrā.

Kā tas ietekmēs zvejniekus

Ar dreifējošiem tīkliem zvejo vairāku ES valstu ūdeņos, tostarp — Apvienotās Karalistes, Portugāles un Slovēnijas. Tomēr tos izmanto tikai sezonas laikā, parasti — tikai dažus mēnešus gadā. Daži zvejnieki tos lieto tikai pāris nedēļas gadā.

Līdz ar to zvejas kuģiem, kas šādus tīklus lieto, ir licence arī cita aprīkojuma izmantošanai, tātad tie varēs strādāt arī tad, ja dreifējošie tīkli būs aizliegti.

Paziņojums presei par to, ka ES ierosinājusi pilnībā aizliegt dreifējošus tīklus 

Jautājumi un atbildes par ES aizliegumu izmantot dreifējošus tīklus English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites