Navigačný riadok

Plány EÚ na posilnenie programov zdravého stravovania v školách - 04/02/2014

Usmievajúci sa školák držiaci nahryznuté jablko a sediaci vedľa kopy kníh

EÚ navrhuje posilnenie programov zdravého stravovania v školách s cieľom pomôcť pri riešení problémov nesprávnej výživy medzi deťmi.

Nový program spojí 2 existujúce programy – program podpory konzumácie ovocia v školách a školský mliečny program – ktoré slúžia na financovanie distribúcie ovocia a mlieka v školách a na vzdelávanie zamerané na podporu zdravého stravovania. Tieto programy využíva každý rok približne 30 miliónov detí v celej EÚ.

Nový program bude kombinovať obidva doterajšie programy pod heslom „Stravujte sa zdravo, cíťte sa dobre“. Väčší dôraz sa bude klásť na vzdelávanie, ktoré má pomôcť zlepšiť informovanosť detí o tom, ako sa zdravo stravovať, a prehĺbiť ich vedomosti v otázkach týkajúcich sa oblastí, akými sú napríklad výroba potravín a odpad. Súčasťou takéhoto vzdelávania by mohli byť aj návštevy fariem.

Nesprávne stravovanie

Vo väčšine krajín sa znižuje množstvo ovocia, zeleniny a mlieka, ktoré deti konzumujú. Ich miesto v jedálničku zaberajú spracované potraviny.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie Englishespañolfrançais medzi deťmi v Európe narastá obezita. Kým v roku 2008 sa odhadovalo, že 1 zo 4 detí v Európe vo veku od 6 do 9 rokov trpí nadváhou alebo obezitou, v roku 2010 to bolo už každé tretie dieťa.

V tejto súvislosti bude nový program zameraný na

  • účinnejšie riešenie nesprávnej výživy,
  • posilnenie vzdelávania v rámci programov zdravých potravín a
  • podporu v boji proti obezite.

Jednoduchšia organizácia

V súčasnosti sa všetky členské štáty zúčastňujú na mliečnom programe a väčšina krajín je zapojená do programu na podporu konzumácie ovocia v školách (Spojené kráľovstvo, Švédsko a Fínsko sa rozhodli, že sa nezapoja). Účasť na novom programe bude naďalej dobrovoľná a členské štáty EÚ budú mať možnosť vybrať si, ktoré potraviny budú distribuovať.

Nový program bude mať rozpočet 230 mil. EUR, čo predstavuje zvýšenie oproti tohtoročnému rozpočtu vo výške 197 mil. EUR, celkovo však neprekročí stanovený rozpočet pre programy konzumácie ovocia a mlieka na obdobie do roku 2020.

Očakáva sa, že kombinácia obidvoch programov zníži administratívne a organizačné zaťaženie súvisiace s ich realizáciou v školách a vo vnútroštátnych orgánoch a zefektívni distribúciu.

Školský program EÚ na podporu konzumácie ovocia 

Školský mliečny program EÚ Deutsch (de) English (en) français (fr)  

Najčastejšie otázky – školské programy pre ovocie, zeleninu a mlieko Englishfrançais

Tlačová správa – EÚ navrhuje skombinovať mliečny a ovocný program v školách

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy