Cesta

EU chce rozšířit podporu programů zdravé výživy ve školách - 04/02/2014

Usmívající se chlapec drží nakousnuté jablko u stolu, na kterém je hromada knih

EU navrhuje zdokonalit evropské programy zdravého stravování v školách, což by pomohlo řešit špatnou výživu dětí.

Nový režim propojí dva stávající programy – projekt „Ovoce do škol“ a režim dodávek mléka a mléčných výrobků do škol, které poskytují finanční prostředky pro distribuci ovoce a mléka ve školách a podporují vzdělávání v oblasti zdravé výživy. Z těchto programů má ročně užitek téměř 30 milionů dětí.

Nový režim zkombinuje oba projekty pod heslem „Jez zdravě. Buď v pohodě.“ Větší prostor dostane vzdělávací aspekt – děti se více dozvědí, jak zdravě jíst, ale i to, jak se potraviny vyrábějí a co se děje s potravinářským odpadem. Výuka může například probíhat formou exkurze do zemědělského podniku.

Špatné stravování

Ve většině zemí děti konzumují stále méně ovoce, zeleniny a mléka. V jejich stravovacích návycích místo toho hrají významnou roli vysoce zpracované potraviny.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace Englishespañolfrançais roste u evropských dětí obezita. Odhady z roku 2008 hovořily o tom, že nadváhou nebo obezitou trpí každé čtvrté dítě. V roce 2010 už však to bylo každé třetí dítě.

V této souvislosti se nový režim bude snažit:

  • účinněji řešit otázku špatné výživy
  • posilovat vzdělávací složku programů zdravé výživy
  • přispívat k boji proti obezitě.

Jednodušší organizace

V současné době se projektu „Mléko do škol“ účastní všechny země EU. Většina z nich se rovněž podílí na projektu „Ovoce do škol“ (kromě Spojeného království, Švédska a Finska). Účast v novém režimu bude i nadále dobrovolná a země EU si budou moci vybrat, které potraviny chtějí distribuovat.

Nový režim bude disponovat rozpočtem ve výši 230 milionů eur oproti letošním 197 milionům eur. Rozpočet však nesmí přesáhnout částky stanovené pro tyto projekty do roku 2020.

Očekává se, že propojení programů sníží školám i vnitrostátním orgánům administrativní a organizační zátěž a zefektivní distribuci potravin.

Projekt EU „Ovoce do škol“ 

Projekt EU „Mléko do škol“ Deutsch (de) English (en) français (fr)  

Časté otázky – Režim dodávek ovoce, zeleniny a mléka do škol Englishfrançais 

Tisková zpráva – Komise navrhuje propojit a posílit stávající režimy dodávek mléka a ovoce do škol

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy