Navigačný riadok

Nová kampaň poukazuje na to, aký vplyv má poľnohospodárstvo na náš každodenný život - 21/10/2013

Žltý kombajn pri práci na poli

Výrobky európskych poľnohospodárov sú všade okolo nás – či už sú to potraviny, ktoré jeme, alebo oblečenie, ktoré nosíme. Nová európska kampaň sa zameriava na zvýšenie povedomia o význame poľnohospodárstva v našich životoch.

V EÚ pracuje na plný úväzok vyše 12 miliónov farmárov a ďalších 36 miliónov pracovných miest je priamo závislých od európskeho poľnohospodárstva. Výsledky štúdií však poukazujú na to, že obyvatelia miest nemajú vzťah k životu na vidieku a k poľnohospodárstvu. Európska únia chce tento trend zvrátiť, a preto rozbehla kampaň „Postarať sa o naše korene“, ktorá má poukázať na dôležitosť poľnohospodárstva a na podporu, akú získava prostredníctvom politík EÚ.

Nielen jedlo

Kampaň sa zameriava na celý rad vecí, za ktoré vďačíme práve európskemu poľnohospodárstvu. Za francúzskymi syrmi v chladničke, talianskou vlnou, z ktorej je vyrobený náš sveter, a holandskými tulipánmi na stole sa skrýva práca európskych poľnohospodárov. Cieľom kampane však nie je iba predstaviť všetky tieto produkty. Zároveň chce upriamiť pozornosť na význam poľnohospodárstva v iných oblastiach, ako je podpora rastu vo vidieckych oblastiach či ochrana životného prostredia a krajiny.

Na webovej lokalite kampane – Postarať sa o naše korene DeutschEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskilietuvių kalbaromână– nájdete informácie o tom, ako fungujú politiky EÚ v oblasti poľnohospodárstva, ako aj osobitné materiály pre farmárov a učiteľov, ktoré vysvetľujú, čo farmári robia a ako im EÚ pomáha. Súčasťou kampane sú rôzne podujatia, na ktorých sa ľudia môžu interaktívnym spôsobom dozvedieť viac o európskom poľnohospodárstve.

Prečo práve poľnohospodárska politika?

Spusteniu kampane predchádzala dohoda z júla o zmenách politiky EÚ v oblasti poľnohospodárstva, ktoré by sa mali začať realizovať od roku 2014. Zmyslom spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) je zabezpečiť, aby sa farmári svojou prácou uživili a aby sa Európania mohli spoľahnúť na dodávky potravín za rozumné ceny.

Zmeny v politických opatreniach sa zavádzajú preto, aby v sektore poľnohospodárstva vládli spravodlivejšie podmienky, najmä pokiaľ ide o rovnomerné vynakladanie prostriedkov v celej EÚ. Okrem toho sa vyčlenia nové finančné zdroje na podporu novej generácie mladých farmárov a na ekologické poľnohospodárstvo.

Postarať sa o naše korene DeutschEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskilietuvių kalbaromână

Spravodlivejšie a ekologickejšie poľnohospodárstvo

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy