Ścieżka nawigacji

Nowa kampania ma pokazać, w jaki sposób rolnictwo wpływa na nasze życie - 21/10/2013

Żółty kombajn kosi zboże

Dzięki ciężkiej pracy rolników mamy żywność, odzież i inne produkty. Nowa kampania UE ma na celu uświadomienie społeczeństwu znaczenia, jakie rolnictwo odgrywa w naszym życiu.

W UE ponad 12 mln rolników pracuje w pełnym wymiarze godzin, a 36 mln miejsc pracy jest bezpośrednio powiązanych z sektorem rolnictwa. Jednak badania wykazały, że coraz więcej ludzi mieszkających w miastach nie czuje żadnego związku z pracą na roli i życiem na wsi. Aby przeciwdziałać tej tendencji, Unia Europejska rozpoczęła kampanię informacyjną „W trosce o nasze korzenie”, która ma uzmysłowić nam znaczenie rolnictwa i wyjaśnić, w jaki sposób jest ono wspierane przez politykę UE.

Nie tylko żywność

Kampania koncentruje się na szeregu produktów, z których korzystamy i które są zależne od rolnictwa europejskiego: od francuskich serów, które chętnie jemy, i swetrów z włoskiej wełny, po piękne odmiany holenderskich tulipanów. Jednak kampania nie tylko przedstawia wszechobecne rezultaty pracy rolników, ale również kładzie nacisk na znaczenie innych aspektów związanych z rolnictwem, takich jak wspieranie wzrostu gospodarczego na obszarach wiejskich czy ochronę środowiska naturalnego w Europie.

Na stronie kampanii – „W trosce o nasze korzenie” – można znaleźć szczegółowe informacje o funkcjonowaniu unijnej polityki rolnej oraz materiały dla rolników i nauczycieli, którzy chcą wyjaśniać innym, na czym polega praca na roli i w jaki sposób UE wspiera rolnictwo. Zorganizowane zostaną również różne imprezy, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat rolnictwa europejskiego.

Dlaczego rozmawiamy o polityce rolnej?

Kampania jest wynikiem porozumienia, które zawarto w lipcu, dotyczącego zmian we wspólnej polityce rolnej od 2014 r. Wspólna polityka rolna (WPR) musi być tak skonstruowana, aby rolnicy mieli zapewniony odpowiedni standard życia, a Europejczycy – dostęp do żywności po rozsądnych cenach.

Zmiany we WPR mają na celu sprawiedliwe rozłożenie pomocy finansowej dla rolnictwa w całej UE. Więcej pieniędzy ma zostać przeznaczonych na pomoc dla nowego pokolenia młodych rolników i wspieranie rolnictwa bardziej przyjaznego dla środowiska.

„W trosce o nasze korzenie”

Sprawiedliwsza i bardziej ekologiczna polityka rolna

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki