Cesta

Kampaň ukazuje, jak zemědělství ovlivňuje každodenní život nás všech. - 21/10/2013

Žlutý kombajn při práci na poli

Od potravin, které jíme, po textil na oblečení, které nosíme – práce evropských zemědělců nás provází na každém kroku. EU spustila novou kampaň s cílem zvýšit informovanost obyvatel o významu zemědělství v našem každodenním životě.

V Evropské unii pracuje na plný úvazek více než 12 milionů zemědělců, přičemž dalších 36 milionů pracovních míst na evropském zemědělství přímo závisí. Studie však ukazují, že obyvatelé evropských měst jsou od reality venkova a zemědělství čím dál více odtrženi. Evropská unie chce tento trend zvrátit a zahájila proto kampaň „Pečujeme o naše kořeny“, kterou chce občanům připomenout význam zemědělství a také upozornit na to, jak zemědělská politika EU tomuto odvětví pomáhá.

Nejen potraviny

Kampaň se zaměřuje na širokou řadu produktů, které bereme v každodenním životě za samozřejmost a za které vděčíme právě evropskému zemědělství. Od francouzských sýrů v chladničce, svetru z italské vlny pro holandské tulipány ve váze – výsledky práce evropských zemědělců jsou vidět všude. Kromě přehlídky toho nejlepšího, co Evropa produkuje, kampaň připomíná, že zemědělci pomáhají i v jiných oblastech – stimulují například hospodářský růst ve venkovských oblastech a péčí o krajinu přispívají k ochraně životního prostředí.

Internetové stránky kampaně — Pečujeme o naše kořeny DeutschEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskilietuvių kalbaromână— obsahuje podrobné informace o tom, jak zemědělská politika EU funguje, ale i materiály pro zemědělce a pro učitele, kteří chtějí o významu zemědělství a zemědělské politiky Unie hovořit. V rámci kampaně se také budou konat různé akce, které účastníkům přiblíží práci evropských zemědělců interaktivním způsobem.

Proč zrovna zemědělská politika?

Kampani předcházela v červenci dohoda, ze které vzešlo několik změn společné zemědělské politiky EU, které se začnou realizovat od roku 2014. Smyslem společné zemědělské politiky je zajistit, aby se zemědělci svou prací dobře uživili a aby Evropané mohli spolehnout na dodávku potravin za rozumné ceny.

Změny v politických opatřeních jsou zaváděny proto, aby v sektoru zemědělství panovaly spravedlivější podmínky, zejména co se týče vynakládání finančních prostředků. Kromě toho se také vyčleňují zvláštní zdroje na podporu nové generace mladých zemědělců a na ekologické zemědělství.

Pečujeme o naše kořeny DeutschEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskilietuvių kalbaromână

Ekologičtější zemědělství v rovnějších podmínkách

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy