Naršymo kelias

Tikslas – teisingesnis ir ekologiškesnis ūkininkavimas - 04/07/2013

Kviečių varpos © iStockphoto

Susitarta dėl ES žemės ūkio politikos pakeitimų, kurie bus pradėti įgyvendinti 2014 m. Bus remiamas tvarus ūkininkavimas, teikiama daugiau paramos pradedantiems ūkininkams, ES šalims tolygiau paskirstomas finansavimas.

ES bendra žemės ūkio politika skirta užtikrinti, kad ūkininkų gyvenimo lygis būtų deramas, o Europos gyventojai turėtų pakankamai nebrangių maisto produktų.

Politika vykdoma šiomis kryptimis:

  • remiamos ūkininkų pajamos, jeigu jie laikosi griežtų maisto saugos, aplinkos apsaugos ir gyvūnų sveikatos bei gerovės standartų (tam skiriama 70 % ES ūkininkams numatytos paramos biudžeto);
  • stabilizuojama rinka, kai ūkininkai patiria žalą dėl blogų orų arba gyvūnų ligų (apie 10 % ūkininkams numatytos paramos biudžeto);
  • finansuojamas ūkių modernizavimas, kad jie būtų konkurencingesni (20 % ES ūkininkams numatytos paramos biudžeto ir lėšos iš nacionalinių biudžetų).

Pagal susitarimą kai kurios taisyklės nuo 2014 m. sausio mėn. bus pakeistos. Pavyzdžiui, norint gauti pajamų paramą, ūkininkai turės taikyti tvaraus ūkininkavimo būdus, teigiamai veikiančius dirvožemio kokybę, biologinę įvairovę, užtikrinančius pasėlių įvairinimą ir sveikas ganyklas.

Dėl reformos taip pat bus teisingiau paskirstomas finansavimas: iki 2019 m. nė viena ES šalis neturėtų gauti mažiau lėšų nei 75 % ES vidurkio.

Politikai susitarė ir dėl palankesnių sąlygų pradedantiems ūkininkams. Šiuo metu 30 % iš 12 mln. Europos ūkininkų yra vyresni nei 65 metų ir tik 6 % jaunesni nei 35 metų.

Be esamos pagalbos, pradedantiems ūkininkams per pirmuosius penkerius metus bus skiriama papildoma 25 % pajamų parama.

Dėl naujų taisyklių sutvirtės ir ūkininkų derybinės pozicijos tam tikruose sektoriuose. Profesinės organizacijos įgis galią jų vardu sudaryti pardavimo sutartis.

Naujosios taisyklės įsigalios 2014 m. sausio mėn. Dėl kelių paskutinių klausimų bus susitarta derybose dėl viso 2014–2020 m. ES biudžeto.

ES visą darbo laiką ūkininkavimui skiria apie 12 mln. ūkininkų. Žemės ūkio ir žemės ūkio maisto produktų sektoriai drauge sukuria 6 % Europos Sąjungos BVP, juose yra 46 mln. darbo vietų.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos