Ścieżka nawigacji

Lepsze etykietowanie żywności – lepiej poinformowani konsumenci - 11/03/2013

Krowa z oznaczeniami w uszach © EU

Komisja pracuje nad ochroną konsumentów i zagwarantowaniem integralności pakowanej żywności sprzedawanej w UE – powinniśmy dostawać to, co widnieje na opakowaniu.

Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów są jasne: konsumenci muszą być poinformowani o tym co kupują, a wszystkie składniki muszą zostać podane na opakowaniu.

Odkrycie, że konina znalazła się w produktach oznaczonych jako wołowina pokazało, że ten fundamentalny wymóg nie zawsze jest przestrzegany. Mięso końskie może być sprzedawane w UE, jednak informacja o nim musi pojawić się na etykiecie, tak jak w przypadku każdego innego składnika.

Państwa członkowskie podejmują działania mające zagwarantować, by wszystkie nieprawidłowo oznaczone produkty zniknęły z półek sklepowych.

O problemie poinformowały Komisję najpierw władze Wielkiej Brytanii, w dniu 8 lutego. Za pośrednictwem sieci informacyjnej o bezpieczeństwie żywności English przesłano ostrzeżenie wszystkim krajom członkowskim. Kiedy kraje te przystąpiły do testów, odkryły, że do różnego rodzaju produktów mięsnych dodawano koninę.

Jakie działania podejmuje obecnie UE?

Komisja opracowała unijny plan na rzecz koordynacji miesięcznego programu testowania produktów na obecność niezadeklarowanej koniny oraz koniny zawierającej środek przeciwbólowy fenylobutazon. Podawanie tego środka zwierzętom, z których produkty mają być spożywane przez ludzi jest zabronione.

W dniu 15 lutego rządy krajowe przyjęły ten plan, z opcją przedłużenia testów o kolejny miesiąc.

Co UE uczyni w przyszłości?

Od 13 grudnia 2014 r. przepisy UE wprowadzą wymóg podawania na etykietach, czy białka dodane do produktów mięsnych pochodzą od zwierzęcia tego samego rodzaju.

Komisja ma właśnie przedstawić projekty dotyczące:

  • większego uzgodnienia kar za oszustwa w łańcuch dostaw
  • rozciągnięcia zakresu przepisów dotyczących pochodzenia żywności na więcej rodzajów żywności (np. na inne produkty niż jaja, miód i wołowina spoza UE) oraz wszystkie rodzaje mięsa.

Lepsze etykietowanie nie gwarantuje, że żywność na rynku będzie bezpieczna. Zgodnie z prawem producenci i handlowcy mogą sprzedawać jedynie bezpieczną żywność.

Lepsze etykietowanie żywności pozwala natomiast konsumentom podejmować świadomy wybór kupowanej żywności i bezpiecznie ją spożywać.

Więcej informacji na temat unijnych przepisów o bezpieczeństwie żywności danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki