Navigācijas ceļš

Govs ar krotālijām abās ausīs © ES

Komisija strādā, lai aizsargātu patērētājus un lai Eiropas Savienībā tirgotā iepakotā pārtika būtu uzticama — iepakojuma saturam jāatbilst tam, kas rakstīts etiķetē.

ES noteikumi par pārtikas nekaitīgumu un patērētāju aizsardzību ir skaidri: patērētājiem jābūt informētiem par to, ko viņi iegādājas, un etiķetē uz iepakojuma jābūt norādītām visām sastāvdaļām.

Tā kā atsevišķos produktos, uz kuriem etiķetē bija norādīts, ka tie satur liellopu gaļu, patiesībā tika atklāta zirga gaļa, ne visur šī pamatprasība tiek ievērota. Eiropas Savienībā drīkst pārdot zirga gaļu, tikai tai jābūt norādītai marķējumā tāpat kā jebkurai citai sastāvdaļai.

Dalībvalstis darīja visu, lai visi nepareizi marķētie produkti tiktu izņemti no veikalu plauktiem.

Par problēmu Komisija uzzināja no Lielbritānijas iestādēm 8. februārī. Visas ES dalībvalstis saņēma brīdinājumu no pārtikas nekaitīguma informācijas tīkla English . Kad valstis sāka pārbaudes, tās konstatēja, ka zirga gaļa ir piejaukta dažnedažādiem gaļas produktiem.

Ko ES dara tagad?

Komisija sagatavoja ES plānu, kā koordinēt programmu, kurā veselu mēnesi tiks pārbaudīti pārtikas produkti, vai tajos nav slepus piejaukta zirga gaļa un vai tajos nav zirga gaļa, kas satur pretsāpju līdzekli fenilbutazonu. Ir pretlikumīgi šo līdzekli dot dzīvniekiem, kuru gaļu paredzēts pārdot kā cilvēku pārtiku.

15. februārī valstu valdības šo plānu apstiprināja, paredzot iespēju pārbaudes paildzināt vēl uz vienu mēnesi.

Ko ES darīs nākotnē?

No 2014. gada 13. decembra ES noteikumos būs paredzēta arī prasība etiķetēs norādīt, vai gaļas produktiem pievienotie proteīni iegūti no tā paša dzīvnieka veida.

Komisija gatavojas izstrādāt šādus priekšlikumus:

  • labāk jāsaskaņo sodi par krāpniecību piegādes ķēdē;
  • ES noteikumos par pārtikas izcelsmi jāiekļauj vairāk pārtikas veidu (ne tikai olas, medus un liellopu gaļa, kas ievesta no valstīm, kuras nav ES) un visi gaļas veidi.

Labāka marķēšana gan nav veids, kā garantēt, ka tirgū esošā pārtika ir nekaitīga. Tas, ka ražotāji un mazumtirgotāji drīkst pārdot tikai nekaitīgu pārtiku, ir paredzēts tiesību aktos.

Labāks marķējums patērētājus informēs, kādu pārtiku viņi izvēlas un kā to lietot nekaitīgi.

Vēl par ES noteikumiem par pārtikas nekaitīgumu danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites