Naršymo kelias

Tobulesnis maisto ženklinimas – geriau informuoti vartotojai - 11/03/2013

Karvė su įsagais ausyse © ES

Komisija siekia apsaugoti vartotojus ir užtikrinti Europos Sąjungoje sąžiningumą prekiaujant fasuotais maisto produktais. Jūsų lėkštėje turėtų būti tai, kas skelbiama etiketėje.

ES maisto saugos ir vartotojų apsaugos taisyklės yra aiškios: vartotojai privalo būti informuojami apie tai, ką jie perka, ir visos sudedamosios dalys turi būti nurodytos pakuotės etiketėje.

Radus produktų, kurių etiketėse nurodyta, kad viena iš jų sudedamųjų dalių yra jautiena, o iš tiesų į ją primaišyta arklienos, paaiškėjo, kad šio pagrindinio reikalavimo nėra visuotinai laikomasi. Prekiauti arkliena Europos Sąjungoje leidžiama, tačiau ji, kaip ir bet kuri kita sudedamoji dalis, turi būti nurodyta etiketėje.

Valstybės narės stengiasi, kad tokie neteisingai paženklinti produktai būtų išimti iš parduotuvių lentynų.

Pirmąją informaciją apie šią problemą Europos Komisija gavo vasario 8 d. iš Jungtinės Karalystės institucijų. Naudojantis maisto saugos informacijos tinklu English apie tai pranešta visoms ES valstybėms narėms. Pradėjus tyrimą rasta daug įvairių mėsos produktų, į kuriuos primaišyta arklienos.

Kokių veiksmų ėmėsi ES?

Europos Komisija parengė ES planą, kaip koordinuoti mėnesio trukmės programą, pagal kurią produktai bus tikrinami ieškant arklienos, kuri nenurodyta etiketėse arba kurioje esama vaisto nuo skausmo fenilbutazono likučių. Duoti fenilbutazono gyvūnams, kurie skirti žmonių maistui, neteisėta.

Vasario 15 d. nacionalinės vyriausybės planą patvirtino. Numatyta galimybė patikras tęsti dar vieną mėnesį.

Ko Europos Sąjunga imsis ateityje?

Nuo 2014 m. gruodžio 13 d. pagal ES taisykles bus reikalaujama ant etikečių nurodyti, ar į mėsos produktus pridėti baltymai gauti iš tos pačios rūšies gyvūnų.

Europos Komisija netrukus pateiks pasiūlymus dėl:

  • sankcijų už sukčiavimą tiekimo grandinėje geresnio suderinimo,
  • Europos Sąjungos taisyklių dėl maisto produktų kilmės taikymo srities išplėtimo taip, kad į ją patektų daugiau rūšių maisto produktų (ne tik kiaušiniai, medus ir jautiena iš ES nepriklausančių šalių) ir visa mėsa.

Geresnis ženklinimas nėra priemonė užtikrinti, kad maisto produktai rinkoje būtų saugūs. Pagal teisės aktus gamintojai ir mažmenininkai gali prekiauti tik saugiu maistu.

Tačiau geresnis ženklinimas suteikia vartotojams galimybę geriau žinoti, ką jie perka ir kaip nusipirktą produktą saugiai vartoti.

Daugiau apie ES maisto saugos taisykles danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos