Navigačný riadok

Zvýšenie ochrany zvierat - 20/01/2012

Farmár na poli držiaci teľa © EÚ

Cieľom nového plánu je odstrániť medzery v právnych predpisoch EÚ o životných podmienkach zvierat, zlepšiť ochranu zvierat a zvýšiť informovanosť spotrebiteľov.

Právne predpisy EÚ týkajúce sa humánneho zaobchádzania so zvieratami nemajú želaný efekt.

Čiastkový prístup, medzery v predpisoch a nedostatočné presadzovanie v niektorých krajinách majú za následok, že sa s mnohými zvieratami nezaobchádza v súlade s normami EÚ. Farmári sú tak v štátoch, v ktorých sa pravidlá dodržiavajú, oproti svojim konkurentom znevýhodnení.

Komisia plánuje riešiť tieto problémy prostredníctvom novej stratégie v oblasti dobrých životných podmienok zvierat . Únia vo väčšej miere pomôže farmárom pri plnení noriem týkajúcich sa životných podmienok zvierat, ktoré sú ustanovené v právnych predpisoch EÚ. Prínosom pre spotrebiteľov bude zvýšená miera transparentnosti a kvalitnejšie informácie o životných podmienkach zvierat.

Jednoduché a zrozumiteľné pravidlá

Komisia zvažuje, že ako súčasť stratégie predloží návrh jasnejšej úpravy životných podmienok zvierat, čím by sa zaplnili medzery v súčasnej legislatíve. Komisia chce navyše:

  • poskytnúť spotrebiteľom viac informácií o tom, čo v skutočnosti znamenajú rôzne tvrdenia o životných podmienkach zvierat uvádzané na baleniach výrobkov;
  • zabezpečiť, aby pravidlá mali skutočne pozitívny vplyv na zdravie zvierat;
  • zlepšiť odbornú prípravu osôb, ktoré prichádzajú so zvieratami do kontaktu.

Zlepšenia počas štvorročného obdobia

V stratégii sa stanovujú aj série opatrení, ktoré sa majú postupne zaviesť v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.

Ide napríklad o posilnenie súčasných právnych predpisov (aby sa zlepšilo ich dodržiavanie) a sprístupnenie kvalitnejších informácií o prísnych normách EÚ v oblasti životných podmienok zvierat.

Úprava usmrcovania zvierat a usmernenia o prevoze sa očakávajú v tomto roku. Taktiež sa podniknú kroky na zlepšenie životných podmienok prasníc. Usmernenia o ošípaných sa očakávajú v budúcom roku. Návrh všeobecného predpisu o životných podmienkach zvierat by sa mal začať pripravovať v roku 2014.

Udržanie konkurencieschopnosti

V záujme zachovania konkurencieschopnosti európskych farmárov bude EÚ presadzovať svoje normy v zahraničí a vo vyššej miere podporí vypracovanie medzinárodných štandardov.

Lepšie využitie výskumu

V EÚ vznikne sieť referenčných stredísk. Jej cieľom bude pomôcť zlepšiť výskum v oblasti životných podmienok zvierat a sprístupniť jeho výsledky poľnohospodárom.

Viac o zdraví a životných podmienkach zvierat danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy