Ścieżka nawigacji

Lepsza ochrona zwierząt - 20/01/2012

Rolnik niosący cielę, obok krowa, w tle pole © UE

Nowy plan ma uzupełnić luki w unijnym prawodawstwie dotyczącym dobrostanu zwierząt, zapewnić lepszą ochronę zwierząt i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

Unijne przepisy dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt nie funkcjonują należycie.

Brak spójnego podejścia do tej kwestii, luki prawne oraz nieegzekwowanie przepisów w niektórych krajach sprawiają, że nie wszystkie zwierzęta traktowane są zgodnie z wyznaczonymi przez UE normami. Oznacza to również, że rolnicy z krajów, w których przepisy wykonywane są prawidłowo, tracą na konkurencyjności.

Komisja planuje rozwiązać te problemy, przyjmując nową strategię w zakresie dobrostanu zwierząt . Rolnicy, którzy muszą podjąć konkretne kroki w celu spełnienia unijnych norm, otrzymają więcej wsparcia. Konsumenci skorzystają na większej przejrzystości i uzyskają więcej informacji o dobrostanie zwierząt.

Prostsze i bardziej kompleksowe przepisy

W ramach swojej nowej strategii Komisja rozważa zaproponowanie nowego bardziej kompleksowego aktu prawnego, który zlikwidowałby wszelkie istniejące jeszcze luki prawne w zakresie dobrostanu zwierząt. Komisja chciałaby również:

  • udostępnić konsumentom więcej informacji, które ułatwią zrozumienie znajdujących się na opakowaniach produktów oświadczeń dotyczących dobrostanu zwierząt
  • dopilnować, by przepisy były rzeczywiście korzystne dla zwierząt
  • poprawić jakość szkoleń dla osób zajmujących się zwierzętami gospodarskimi.

Poprawa w perspektywie czterech lat

W strategii zaproponowano również szereg środków, które byłyby wprowadzane stopniowo, przez najbliższe cztery lata.

I tak na przykład, obowiązujące przepisy zostałyby wzmocnione, a przez to byłyby skuteczniej wykonywane. Udostępnione zostałyby dokładniejsze informacje na temat surowych unijnych norm dotyczących dobrostanu zwierząt.

W bieżącym roku spodziewane jest również przyjęcie planów regulujących warunki uboju zwierząt, a także przepisów lub wytycznych dotyczących ich transportu. Podjęte zostaną również działania mające poprawić dobrostan macior – prace nad ogólnymi wytycznymi dotyczącymi świń mają zakończyć się w przyszłym roku. Wniosek w sprawie aktu prawnego regulującego ogólny dobrostan zwierząt planowany jest na 2014 r.

Utrzymanie konkurencyjności

W trosce o utrzymanie konkurencyjności europejskich gospodarstw wobec krajów trzecich UE będzie propagowała swoje standardy w zakresie dobrostanu zwierząt również poza swoimi granicami oraz dążyła do opracowania podobnych norm na szczeblu międzynarodowym.

Lepsze wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych

W UE powstanie sieć ośrodków referencyjnych, które mają przyczynić się do podniesienia poziomu badań naukowych nad dobrostanem zwierząt. Wyniki tych badań będą udostępniane europejskim rolnikom.

Więcej na temat zdrowia i dobrostanu zwierząt danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki