Naršymo kelias

Kad mėgautumės gardžiu maistu - 15/02/2011

Įvairūs mėsos gaminiai, bandelės ir pomidoras © ES

ES kokybės ženklinimo sistema saugoma 1000 tradicinių žemės ūkio ir maisto produktų pavadinimų.

2011 m. vasario 15 d. itališko šafranu gardinamo avies sūrio "Piacentinu Ennese" pavadinimas tapo tūkstantuoju pavadinimu, užregistruotu ES kokybės ženklinimo sistemoje.

Ši sistema padeda apsaugoti ir reklamuoti tradicinių Europos žemės ūkio ir maisto produktų prekės ženklus. Taip apsaugomas tūkstančių ūkininkų ir maisto perdirbimo sektoriaus amatininkų darbas, puoselėjamas ir turtinamas ES kaimo paveldas. Vartotojai kokybės ženklu pažymėtais produktais pasitiki.

Kai tradicinio žemės ūkio arba maisto produkto prekės ženklas užregistruojamas, kad produktą būtų galima žymėti vienu iš trijų kokybės ženklų, Europos Sąjunga imasi priemonių, kad kiti ūkininkai ar maisto perdirbėjai negalėtų šiuo pavadinimu vadinti savo produktų.

Pavyzdžiui, "Piacentinu Ennese" gali būti vadinamas tik iš tam tikros veislės avių pieno Sicilijos Enos provincijoje tam tikru būdu gaminamas sūris. Šio sūrio gamintojai dabar gali naudoti ES saugomos kilmės vietos nuorodos logotipą.

Nuo įsteigimo 1992 m. sistemoje užregistruota įvairių produktų, pavyzdžiui, Parmos kumpis, "Rokforo" sūris ir "Melton Mowbray Pork Pie" pyragai ir pyragėliai. Jie žymimi vienu iš trijų ženklų:

Saugomos kilmės vietos nuorodos ženklu žymimi žemės ūkio ir maisto produktai, tam tikrais būdais pagaminti, perdirbti ir paruošti tam tikroje geografinėje vietovėje;

Saugomos geografinės nuorodos ženklu žymimi žemės ūkio ir maisto produktai, glaudžiai susiję su kokia nors geografine vietove, kurioje vyksta bent vienas gamybos, perdirbimo arba ruošimo etapas;

Garantuoto tradicinio gaminio ženklas rodo, kad produktas pagamintas tradiciniu būdu arba iš tradicinių žaliavų.

Šiuo metu 505 maisto produktai užregistruoti saugomų kilmės vietos nuorodų, 465 - saugomų geografinių nuorodų, 30 - garantuotų tradicinių gaminių registruose. Registruojama ne automatiškai. Pirmiausia paraiška tikrinama, o kiti gamintojai gali pareikšti prieštaravimą.

Europos Sąjungos vynui ir stipriems alkoholiniams gėrimams taikomos atskiros ženklinimo sistemos.

Kokybės ženklinimo tobulinimas

Europos Sąjunga norėtų kokybės ženklinimo sistemą tobulinti. 2010 m. gruodį Komisija pateikė teisės aktų pasiūlymų DeutschEnglishfrançais , kuriais siekiama supaprastinti sistemą, padaryti ženklus paprastesnius naudoti ir suprantamesnius.

Remiantis atliktais tyrimais , 2007 m. saugomos kilmės vietos nuorodos (SKVN) ir saugomos geografinės nuorodos (SGN) ženklais žymimų produktų apyvarta buvo apie 14 mlrd. eurų.

Plačiau apie ES maisto produktų kokybės ženklinimo sistemą. DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos