Naršymo kelias

BŽŪP reformos galimybės - 18/11/2010

Karvės lauke su už jų besidriekiančia kalvota panorama © ES

Trys keliai pakeisti ES žemės ūkio politiką, užtikrinant patikimą maisto produktų tiekimą, tvarų žemės ūkį, geresnę aplinką ir kaimo plėtrą.

Metams bėgant bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) buvo tobulinama, bet dabar reikia naujų reformų, siekiant patenkinti kintančius rinkos poreikius ir spręsti dėl klimato kaitos bei ekonomikos krizės kylančias problemas.

Savo indėlį į šias pastangas įneša ir žemdirbiai, taikydami ekologinius ūkininkavimo metodus ir už priimtiną kainą aprūpindami vartotojus kokybiškais maisto produktais, todėl ES teikia jiems tiesioginę paramą. Dabar Europos Komisija ketina užtikrinti, kad ši parama būtų teikiama tikslingiau.

Pagrindiniai būsimos reformos tikslai, nustatyti per konsultacijas su ES šalių vyriausybėmis, institucijomis, ūkininkais ir visuomene, yra patikimas ir pakankamas maisto produktų tiekimas, tausus gamtos išteklių valdymas ir subalansuota kaimo vietovių plėtra.

Remdamasi gautais atsiliepimais Komisija siūlo tris būdus, kaip po 2013 m. siekti šių tikslų. Visais jais siekiama, kad BŽŪP taptų teisingesnė ir veiksmingesnė.

Tiesioginių išmokų ūkininkams sistemą siūloma reformuoti sąžiningiau paskirstant jas ES šalims, įvedant kintamo dydžio kompensacijas priklausomai nuo ūkininkų pastangų saugoti aplinką ir kt.

Rinkos intervencijos priemonėms skiriamų lėšų dalis sumažėjo nuo 92 % BŽŪP biudžeto 1991 m. iki vos 5 % šįmet, bet Komisija, visuomenei pritariant, ketina toliau paprastinti šią tradicinę priemonę, siekdama patobulinti maisto produktų grandinės nuo ūkio iki stalo veikimą.

Reformuojant kaimo plėtros programas galėtų būti numatyta daugiau finansavimo projektų, susijusių su klimato kaita, vandeniu, biologine įvairove, atsinaujinančiais energijos šaltiniais ir inovacijomis. Kitas kelias būtų didžiausią dėmesį skirti tik klimato kaitai ir aplinkai.

Dabar dėl šių pasirinkimo galimybių vyksta diskusijos, dėl siūlomų būdų bus surengtos ir viešos konsultacijos. Į jų rezultatus ir įvairių būdų poveikio vertinimus bus atsižvelgta rengiant teisės aktus, kurie bus pasiūlyti 2011 m. Pasiūlymai turėtų įsigalioti 2014 m.

Daugiau apie BŽŪP ateitį DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos