Naršymo kelias

Dėl genetiškai modifikuotų pasėlių kiekviena šalis turėtų apsispręsti pati - 14/07/2010

Žmogus pasėlių lauke © ES

ES valstybės narės pačios spręstų, ar leisti savo ūkininkams auginti genetiškai modifikuotus pasėlius.

Europos Komisija siūlo leisti ES valstybėms narėms laisvai nuspręsti, ar auginti genetiškai modifikuotus pasėlius. Šiuo klausimu ES narės nesutaria jau dešimtmečius.

ES ir toliau pritars leidimui auginti genetiškai modifikuotus organizmus English (GMO), atsižvelgiant į mokslines rekomendacijas dėl jų saugumo, bet kiekvienos šalies vyriausybė galės savo nuožiūra riboti arba uždrausti bet kurių ar visų ES patvirtintų GMO auginimą visoje savo valstybės teritorijoje ar jos dalyje.

Už sveikatos priežiūrą atsakingas Europos Komisijos narys Johnas Dalli teigė, kad patirtis rodo, jog ES šalims reikia daugiau lankstumo sprendžiant, kur auginti genetiškai modifikuotus pasėlius ir ar iš viso tai daryti.

ES šalys laikosi skirtingų pozicijų dėl GMO ir joms sunku priimti bendrus sprendimus, ar leisti auginti genetiškai pakeistus produktus.

Kai kurios šalys tam pritaria argumentuodamos, kad genetiškai modifikuotų pasėlių derlius didesnis ir jie atsparesni kenkėjams. Kitų šalių neapleidžia nerimas, kad tokie pasėliai gali būti pavojingi sveikatai ir aplinkai. Daugelis ūkininkų nerimauja, kad genetiškai modifikuotais organizmais užsiterš įprastiniai ir ekologiški pasėliai, todėl bus sunku jais prekiauti, kaip produktais be GMO.

Palyginti su daugiausiai genetiškai modifikuotų pasėlių auginančiomis Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, Brazilija ir Argentina, Europos Sąjungoje jų auginama nedaug. Šiuo metu ES prekiaujama tik dviem auginti skirtais GM produktais ir tik vienas iš jų skirtas maistui - tai kukurūzų rūšis MON180.

ES patvirtinimo procesą reikia tobulinti, gerinant ir vartotojų apsaugą, ir vidaus rinkos veikimą.

Šiam pasiūlymui turi pritarti ES šalių vyriausybės ir Europos Parlamentas.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos