Navigačný riadok

Sledovanie bezpečnosti potravín - 15/06/2010

Kravy so štítkami v prepravnom kamióne © Reporters

Hlavnou témou tohtoročného európskeho veterinárneho týždňa je označovanie a sledovateľnosť zvierat.

Za uplynulých dvadsať rokov postihli európske farmy epidémie rôznych ochorení. Stačí spomenúť napríklad chorobu šialených kráv, krívačku a slintačku, prasaciu či vtáčiu chrípku. Hoci niektoré z nich za sebou zanechali spúšť, ich výsledkom je zavedenie sledovateľnosti. Inými slovami, schopnosť zistiť pôvod potravín v rôznych štádiách ich výroby, spracovania a distribúcie, napríklad pomocou čiarových kódov, zvieracích pasov alebo ušných štítkov.

Mnoho spotrebiteľov však nepozná výhody tejto metódy a potravinársky priemysel sa občas sťažuje na komplikovanosť európskych pravidiel o sledovateľnosti.

Členské štáty sa preto rozhodli zvýšiť povedomie o tejto otázke prostredníctvom podujatí, ktoré sa budú konať počas tohtoročného európskeho veterinárneho týždňa English od 14. do 20. júna. V Bruseli sa veterinárny týždeň začal dvojdňovou konferenciou zameranou, okrem iného, na elektronické označovanie oviec, zisťovanie pôvodu v organickom poľnohospodárstve a na celosvetový obchod.

Sledovateľnosť pomáha orgánom v boji proti hrozbám, ktoré sa týkajú bezpečnosti potravín danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska a ich zásob. Tieto môžu súvisieť s uhynutými zvieratami alebo kontaminovanými potravinami. Takisto zaručuje pôvod istých regionálnych špecialít, akými sú napríklad liptovská saláma či írske hovädzie.

Od roku 2002 sú v platnosti pravidlá EÚ, na základe ktorých musia byť všetky podniky v potravinárskom a krmovinárskom priemysle schopné rýchlo určiť pôvod a cieľové miesto svojich výrobkov. Výrobcovia musia zároveň upozorniť orgány na možné riziká a stiahnuť nebezpečné výrobky z trhu.

"Dnes berieme na ľahkú váhu, že poznáme celú históriu kúska hovädzieho, že vieme odkiaľ z EÚ pochádza táto ovca alebo tento potravinový výrobok," povedal komisár pre zdravie John Dalli. "Túto úroveň ochrany zdravia zvierat a bezpečnosti potravín sme však nedosiahli za jeden deň."

Viac o sledovateľnosti v potravinovom reťazci English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy