Navigācijas ceļš

Gādājot par pārtikas nekaitīgumu - 15/06/2010

Govis aiz lopu mašīnas režģa pie lopu kautuves Vācijā © Reporters

ES veterinārajā nedēļā galvenā uzmanība pievērsta dzīvnieku identificēšanai un izsekojamībai.

Pēdējās divās desmitgadēs ES saimniecībām bija jāpārdzīvo dažādu smagu slimību uzliesmojumi — govju trakumsērga, mutes un nagu sērga, cūku gripa un putnu gripa. To sekas dažkārt bijušas graujošas, tomēr šobrīd ir skaidrs, cik liela nozīme ir izsekojamībai, t.i., pārtikas produktu izsekojamībai dažādos posmos — ražošanā, apstrādē un realizācijā. Preces izseko, piemēram, ar svrītrkodiem, dzīvnieku pasēm un krotālijām.

Tomēr daudzi patērētāji joprojām nezina par šīm priekšrocībām, savukārt pārtikas rūpniecība reizēm uzskata, ka ES noteikumi par izsekojamību ir apgrūtinoši.

ES dalībvalstīs 14.-20. jūnijā organizēs pasākumus, lai informētu par izsekojamību, šī gada ES veterinārās nedēļas English galveno jautājumu. Briselē šo nedēļu ievadīja divas diena ilga konference, kurā tika aplūkoti visdažādākie jautājumi, tostarp elektroniska aitu marķēšana un izsekojamība bioloģiskajā lauksaimniecībā un globālajā tirdzniecībā.

Iestādēm izsekojamība palīdz mazināt pārtikas nekaitīguma danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska vai apgādes apdraudējumus, ko rada dzīvnieku slimības vai inficēti pārtikas produkti. Tā arī palīdz garantēt īpašu reģioniem raksturīgu produktu izcelsmi, piemēram, Ibērijas šķiņķa vai Īrijas liellopu gaļas izcelsmi.

No 2002. gada ES ir spēkā prasība, ka visiem pārtikas un lopbarības ražotājiem ir jāspēj ātri pierādīt, no kurienes nāk viņu produkti un kur tiem ir jānonāk. Ražotājiem arī ir jāinformē iestādes par potenciālu risku un attiecīgie produkti jāatsauc no tirgus.

"Šodien šķiet pats par sevi saprotams, ka zinām liellopu gaļas gabala pilnīgu izcelsmes vēsturi vai ka varam izsekot katrai aitai un pārtikas produktam visā ES pārtikas ķēdē," norādīja par veselības aizsardzību atbildīgais komisārs Džons Dalli. "Šāds dzīvnieku veselības aizsardzības un pārtikas nekaitīguma līmenis nav sasniegts vienā dienā."

Vairāk par izsekojamību pārtikas ķēdē English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites