Navigatsioonitee

Toiduohutuse jälgimine - 15/06/2010

Lehmad Saksamaal tapamaja ees loomaveokist välja vaatamas © Reporters

ELi veterinaarianädala raames keskendutakse loomade identifitseerimisele ja jälgitavusele

Veiste spongiformne entsefalopaatia (nn hullu lehma tõbi), suu- ja sõrataud, seagripp ning lindude gripp - need on viimase kahe aastakümne jooksul toimunud haiguspuhangud ja nendega seonduvad hirmud, mis on Euroopa põllumajandusettevõtteid rängalt tabanud. Olles mõnikord laastava ulatusega, on nad endaga kaasa toonud tungiva vajaduse jälgitavuse järele. See kujutab endast toidu jälgimist sellistes erinevates etappides nagu tootmine, töötlemine ja tarnimine, näiteks vöötkoodide, loomapasside ja kõrvamärkide abil.

Samas kui paljud tarbijad ei ole ikka veel teadlikud jälgitavusega kaasnevast kasust, peab toiduainetööstus mõnikord jälgitavust käsitlevaid ELi eeskirju liigselt koormavateks.

14.-20. juunini korraldavad ELi liikmesriigid üritusi, et tõsta jälgitavusalast teadlikkust. Jälgitavus on käesoleva aasta ELi veterinaarianädala English põhiteema. Brüsselis algas nädal kahepäevase konverentsiga, mille raames käsitleti mitmeid erinevaid teemasid, sealhulgas lammaste elektroonilist märgistamist ning jälgitavust mahepõllumajanduses ja ülemaailmses kaubanduses.

Jälgitavus aitab ametiasutustel ära hoida toiduohutuse danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska või tarnega seotud probleeme, hõlmaku need siis haigeid loomi või saastunud toitu. Samal ajal aitab see tagada piirkondlike toodete (nagu Iberico sink ja Iiri veiseliha) õige päritolu.

Alates 2002. aastast on EL nõudnud kõigilt toidu- ja söödatööstuses tegutsevatelt ettevõtjatelt, et nad oleksid võimelised kiiresti kindlaks määrama, kust nende tooted pärit on või mis on nende sihtkoht. Samuti peavad tootjad teavitama ametiasutusi võimalikest ohtudest ning ohtlikud tooted turult kõrvaldama.

"Tänapäeval on meile iseenesestmõistetav see, et me teame konkreetse veiselihatüki päritolu või seda, et saame jälgida üksikuid lambaid ELis ning toiduaineid kogu toiduahela raames," ütles tervise- ja tarbijaküsimuste volinik John Dalli. Tema sõnul ei saavutatud sellist loomade tervise kaitse ja toiduohutuse kõrget taset üleöö.

Lugege täiendavalt toiduahela jälgitavuse kohta English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad