Cesta

Bezpečnost potravin na prvním místě - 15/06/2010

Krávy ve vozidle na přepravu dobytka © Reporters

Veterinární týden EU se zaměřuje na označování zvířat a záznamy o jejich původu.

V posledních dvou desetiletích zasáhlo evropské zemědělství několik větších i menších veterinárních epidemií (nemoc šílených krav, slintavka a kulhavka, ale také prasečí a ptačí chřipka). Tyto nemoci měly na populaci zvířat často devastující účinek. Poukázaly také na důležitost vysledovatelnosti původu zvířat a zemědělských produktů. Jedná se o možnost sledovat potraviny během různých fází produkce, zpracování a distribuce prostřednictvím čárových kódů, zvířecích pasů či ušních značek.

Potravinářský průmysl však často považuje předpisy EU o vysledovatelnosti za přítěž a mnoho spotřebitelů nemá o přínosech těchto opatření vůbec žádné ponětí.

V týdnu od 14. do 20. června 2010 pořádají země EU akce, které mají za cíl zlepšit informovanost o otázce vysledovatelnosti původu potravin. Na tu se zaměřuje i letošní veterinární týden EU English . V Bruselu se na začátku tohoto týdne konala dvoudenní konference, která se zabývala řadou otázek od elektronického značkování ovcí až po vysledovatelnost v produkci biopotravin a ve světovém obchodě.

Vysledovatelnost pomáhá úřadům omezit hrozby týkající se bezpečnosti danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska a dodávek potravin (ať už jde o nemocná zvířata nebo kontaminované potraviny). Zaručuje rovněž původ regionálních specialit, jako je třeba španělská šunka jamón iberico, irské hovězí apod.

Od roku 2002 musí všechny podniky v potravinářském průmyslu a ve výrobě krmiv být schopné rychle identifikovat původ a místo určení svých produktů. Výrobci musí také úřady informovat o možných rizicích a stáhnout poškozené produkty z trhu.

"Dnes pokládáme za samozřejmé, že známe původ každého kousíčku hovězího nebo že můžeme vysledovat každou ovci v EU a potravinářské produkty v celém potravinovém řetězci," uvedl komisař pro oblast zdraví John Dalli. "Takové úrovně ochrany zdraví zvířat a bezpečnosti potravin jsme však nedosáhli přes noc."

Další informace o vysledovatelnosti v potravinovém řetězci English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy