Navigačný riadok

Čo si myslíte o budúcnosti poľnohospodárstva v EÚ? - 13/04/2010

Poľnohospodár pri kŕmení kráv © EU

EÚ otvorila verejnú debatu o poľnohospodárskej politike, ktorú v roku 2013 čaká veľká reforma

Komisia tento týždeň oznámila, že v súlade s dlhodobou hospodárskou stratégiou EÚ chystá revíziu svojej poľnohospodárskej politiky.

Komisár pre poľnohospodárstvo Dacian Cioloş vo svojom prejave pred Európskym parlamentom uviedol, že politiku poľnohospodárstva čakajú veľké výzvy v podobe zmien klímy, problémov s dostupnosťou potravín a tlaku, ktorý je vyvíjaný na prírodné zdroje a ekonomiku vo vidieckych oblastiach.

Komisia navrhne po analýze verejnej debaty zmeny, ktoré by sa realizovali po ukončení prebiehajúcich programov financovania v roku 2013.

Konzultácia bude prebiehať do júna tohto roka. Očakáva sa, že sa jej zúčastnia nielen farmári, ale aj spotrebitelia, environmentálne organizácie a skupiny bojujúce za dobré životné podmienky zvierat.

EÚ v súčasnosti pracuje na novom 10-ročnom hospodárskom pláne Európa 2020, ktorý bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou ďalekosiahle následky pre poľnohospodárstvo, pretože sa zakladá na vízii ekonomiky s nízkymi emisiami uhlíka.

Cieľom poľnohospodárskej politiky EÚ je zabezpečiť zodpovedajúcu životnú úroveň pre poľnohospodárov a dostatok potravín za prijateľné ceny pre spotrebiteľov, ako aj zachovanie európskeho vidieckeho dedičstva. Náklady na SPP predstavujú ročne 55 miliárd eur (40 % rozpočtu), z čoho väčšinu tvoria priame dotácie farmárom. V poľnohospodárstve pracuje asi 5 % aktívnej populácie.

V posledných desaťročiach prešla spoločná poľnohospodárska politika rozsiahlymi zmenami. Zrušila sa pomoc založená na objeme produkcie a farmári môžu pestovať to, čo si žiada trh.

Nedávny prieskum EÚ DeutschEnglishfrançais ukazuje, že SPP ma širokú podporu. Šesť z desiatich opýtaných uviedlo, že súhlasia so súčasnou alebo dokonca vyššou úrovňou financovania SPP.

Komisár Cioloş v kontexte blížiacej sa reformy zdôraznil dôležitosť poľnohospodárstva: "Nemali by sme zabudnúť na udalosti posledných dvoch rokov."

Prudký nárast cien potravín v roku 2008 viedol k protestom v mnohých krajinách. Minulý rok vyšli do ulíc európski výrobcovia mlieka, aby vyjadrili svoj nesúhlas s nízkymi výkupnými cenami.

Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2013 - vyjadrite sa!

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy