Ścieżka nawigacji

Przyszłość rolnictwa europejskiego - wypowiedz się! - 13/04/2010

Rolnik karmiący krowy © EU

UE rozpoczyna publiczną debatę na temat polityki rolnej przed przeprowadzeniem gruntownej reformy w 2013 r.

Komisja zapowiedziała, że zamierza przeprowadzić przegląd wspólnej polityki rolnej, uwzględniając cele nowej, długoterminowej unijnej strategii gospodarczej.

W przemówieniu w Parlamencie Europejskim komisarz ds. rolnictwa Dacian Cioloş powiedział, że polityka rolna musi stawić czoła poważnym wyzwaniom dotyczącym m.in. zmian klimatycznych, problemów z dostępnością żywności, szczupłości zasobów naturalnych i ochrony gospodarki wiejskiej.

Zmiany zostaną przedstawione pod koniec tego roku, po tym jak Komisja zapozna się z opinią społeczeństwa. Mają one wejść w życie po zakończeniu obecnego okresu finansowania w 2013 roku.

Oczekuje się, że w konsultacjach, które zakończą się w czerwcu 2010 r., oprócz rolników udział wezmą również konsumenci, działacze na rzecz ochrony środowiska i obrońcy praw zwierząt.

Obecnie UE pracuje nad 10-letnią strategią gospodarczą Europa 2020. Strategia ta może mieć daleko idące konsekwencje dla rolnictwa, ponieważ położono w niej szczególny nacisk na gospodarkę niskoemisyjną.

Wspólna polityka rolna ma na celu zapewnienie rolnikom odpowiedniego poziomu życia, zagwarantowanie produkcji wystarczającej ilości żywności po rozsądnych cenach oraz ochronę dziedzictwa kulturowego wsi. Polityka ta kosztuje Unię około 55 mld rocznie (czyli 40 proc. budżetu unijnego), z czego większość jest wypłacana rolnikom w formie dopłat bezpośrednich. Sektor rolnictwa zatrudnia 5 proc. ludności czynnej zawodowo.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci UE wprowadziła wiele istotnych zmian w polityce rolnej, m.in. zniesiono pomoc uzależnioną od produkcji i dano rolnikom większą swobodę w dostosowywaniu produkcji do potrzeb rynku.

Niedawno przeprowadzone badanie UE DeutschEnglishfrançais wykazało szerokie poparcie społeczeństwa dla WPR - sześciu na dziesięciu respondentów opowiedziało się za utrzymaniem lub zwiększeniem obecnego poziomu wydatków na politykę rolną.

Komisarz Cioloş przypomniał, że gra toczy się o wysoką stawkę: "Wydarzenia ostatnich dwóch lat powinny nam o tym przypominać".

W 2008 r. odnotowano nagły wzrost cen żywności, co spowodowało protesty w wielu krajach. W zeszłym roku europejscy producenci mleka wyszli na ulice, protestując przeciwko gwałtownemu spadkowi cen mleka.

Wspólna polityka rolna po 2013 r. - wyraź swoją opinię!

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki