Navigācijas ceļš

Izsakieties par Eiropas lauksaimniecības nākotni! - 13/04/2010

Fermeris baro govis © ES

ES izziņo lauksaimniecības politikas sabiedrisku apspriešanu, aizsākot nozīmīgo reformu, ko paredzēts veikt 2013. gadā.

Komisija ir darījusi zināmu savu nodomu šonedēļ saskaņā ar ES jauno ilgtermiņa ekonomikas stratēģiju pārskatīt lauksaimniecības politiku.

Dačans Čološs, uzrunājot Eiropas Parlamentu, minēja nopietnus politiskos uzdevumus, tādus kā klimata pārmaiņas, pārtikas nepietiekamības problēmas, resursu noplicināšana un lauku ekonomika.

Ar ierosinātajām izmaiņām paredzēts nākt klajā šī gada beigās pēc tam, kad Komisija būs apkopojusi sabiedrības izteiktos komentārus. Tām būtu jāstājas spēkā 2013. gadā, beidzoties pašreizējās finansējuma programmas termiņam.

Cerams, ka apspriešanā, kas beidzas jūnijā, līdz ar lauksaimniekiem savus komentārus izteiks patērētāji, vides aizsardzības aktīvisti un dzīvnieku labturības grupas.

ES šobrīd gatavo 10 gadu ekonomikas plānu, t.s. stratēģiju "Eiropa 2020". Sagaidāms, ka tā būtiski ietekmēs lauksaimniecību, un viens no iemesliem ir uzsvars uz zemu oglekļa dioksīda emisiju ekonomiku.

ES lauksaimniecības politikas (KLP) mērķis ir garantēt lauksaimniekiem pieņemamu dzīves līmeni, nodrošināt pietiekami daudz pārtikas preču par samērīgām cenām un saglabāt Eiropas lauku mantojumu. Šīs politikas gada izmaksas sasniedz 55 miljardus eiro, t.i., 40% no ES budžeta. Lielāko daļu šo līdzekļu tiešu subsīdiju veidā saņem lauksaimnieki. Aptuveni 5% darbspējīgo iedzīvotāju strādā lauksaimniecībā.

Pēdējo gadu desmitu laikā ES ir būtiski grozījusi savu politiku, atsakoties no lauku saimniecību atbalstīšanas, pamatojoties uz ražošanu, un sniedzot lauksaimniekiem vairāk brīvības audzēt to, pēc kā tirgū ir lielāks pieprasījums.

ES nesen pasūtīts pētījums DeutschEnglishfrançais parāda, ka politikai ir plašs atbalsts, — seši respondenti no desmit apgalvo, ka viņi atbalsta pašreizējo tēriņu līmeni vai pat lielāku budžetu.

ES turpinot reformu, komisārs Čološs brīdina, ka likmes ir augstas: "Notikumi, kurus pasaule pieredzēja pēdējo divu gadu laikā, kalpo tam par atgādinājumu."

2008. gadā pasaule piedzīvoja negaidītu un strauju pārtikas preču cenu pieaugumu, pret ko protestēja daudzās valstīs. Pērn Eiropas piensaimnieki izgāja ielās, lai paustu sašutumu par katastrofāli sarukušajām piena cenām.

Izsakieties par kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2013. gada

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites