Ścieżka nawigacji

Odżywiaj się zdrowo! - 08/12/2009

Logo kampanii: animowane postacie mleka, pomidora i jabłka © EC

Unijna kampania na rzecz zdrowego odżywiania skierowana jest do dzieci.

Trzy objazdowe przedstawienia pod hasłem „Jedz, pij i ruszaj się!” odwiedziły tej jesieni siedem krajów UE. W ramach tej akcji wychwalano zalety spożywania owoców, warzyw i przetworów mlecznych. Przedstawienia obejrzało 17 tys. widzów, głównie dzieci w wielu 8–12 lat.

Nadwaga dzieci stanowi w Europie coraz poważniejszy problem. Szacuje się, że w UE około 22 mln dzieci w UE ma nadwagę, a 5 mln z nich cierpi na otyłość. Co roku liczba ta wzrasta o 400 tys.

„Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec ogromny problem nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Wniosek jest jasny: trzeba natychmiast coś z tym zrobić” – powiedziała Mariann Fischer Boel, unijna komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Przez osiem tygodni postacie ze „Smakowitej mieszanki” podróżowały po Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Estonii, Litwie i Polsce i odwiedziły w sumie 173 szkoły.

Akcja ta stanowiła część unijnej kampanii promującej zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży. W jej ramach dzieci mogły wziąć udział w różnych grach i zabawach.

Kampania stanowi uzupełnienie unijnych programów promujących spożycie owoców i warzyw oraz mleka w szkołach. Powstała również specjalna strona internetowa promująca zdrowe nawyki żywieniowe, na której dzieci mogły zagrać w interaktywną grę polegającą na poszukiwaniu skarbu i wygrać nagrody.

Na stronie dostępne są również materiały i porady dla nauczycieli i rodziców. Na przykład możemy dowiedzieć się, że wspólne przygotowanie posiłku może zachęcić dziecko do spożycia produktu, którego wcześniej nigdy nie jadło.

 

Strona kampanii

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki