Navigačný riadok

Viac ochrany pre žralokov - 06/08/2009

Najmä v letnom období môžete často vidieť novinové titulky o tom, že žralok opäť zaútočil na surferov. A pritom sú to žraloky, ktoré potrebujú našu pomoc, pretože až jednej tretine žralokov žijúcich v otvorenom mori hrozí vyhynutie.

Žraloky u nás nemajú najlepšiu povesť. Ľudia ich nemajú veľmi v obľube a nanajvýš ich považujú za „exotické“ ryby. Často sú však terčom zlého zaobchádzania. V Mexiku sa napríklad našlo 30 zamrznutých žralokov, ktorých žalúdky boli plné kokaínu. Na ďalekom východe je zas polievka zo žraločích plutiev považovaná za delikatesu, avšak jej príprava stojí život mnohých žralokov. Počas odstraňovania žraločích plutiev („shark finning“) sa žralokom zaživa odrezávajú plutvy a následne sú hodené späť do mora, kde bolestivo umierajú. Neexistujú pritom žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o veľkosť, vek či druh žralokov.

Rybári sa na celom svete snažia uspokojiť stále rastúci dopyt po žraločích plutvách. To vedie k nadmernému rybolovu populácií žralokov, z ktorého sa žraloky len ťažko spamätávajú, vzhľadom na svoj dlhý vek, neskoré dospievanie a nízku reprodukcieschopnosť.

Hrozba, že tieto zvieratá vyhynú, tak rastie.

Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) vydala zoznam ohrozených živočíšnych druhov, na ktorom sú žralok veľký kladivohlavý, žralok bronzový kladivohlavý a manta obrovská uvedené ako osobitne ohrozené druhy.

Podľa IUCN sa musí bezodkladne prijať koordinovaný medzinárodný plán ochrany. Na základe tohto predložil komisár EÚ pre námorné záležitosti a rybné hospodárstvoDeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borg akčný plán españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska na zachovanie a riadenie populácií žralokov, ktorý členské štáty EÚ schválili v apríli.

Plán poskytuje ochranu všetkým drsnokožcom, teda nie len žralokom, ale aj triedam rajotvarým a chimérovitým, čo zahŕňa viac ako tisíc druhov. V EÚ je odstraňovanie žraločích plutiev už niekoľko rokov zakázané. Na základe tohto akčného plánu by sa mali zaviesť prísnejšie opatrenia na kontrolu. Táto iniciatíva by mala zlepšiť stav morských ekosystémov, ktoré trpia pod tlakom stále intenzívnejšieho rybolovu.

Koncom tohto roka predloží skupina odborníkov IUCN pre žraloky revidovanú správu o aktuálnom stave 400 druhov drsnokožcov.

Najčastejšie otázky o akčnom pláne EÚ o žralokoch Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy