Navigācijas ceļš

Sērfotājam uzbrukušas haizivis — vasarā šādi paziņojumi laikrakstos parādās ne reizi vien. Taču drīzāk gan haizivis būtu jāglābj no cilvēkiem, jo trešajai daļai atklātā jūrā mītošu haizivju draud izmiršana.

Līdz šim haizivis nav izpelnījušās nekādu labo slavu. Tās nav no zivīm, par kurām cilvēki kristu sajūsmā, un labākajā gadījumā tās dēvē par "eksotiskām". Tomēr nereti arī haizivis nonāk cietēju lomā. Nesen Meksikā atrada 30 saldētas haizivis, kuru kuņģi bija piepildīti ar kokaīnu. Tālajos Austrumos haizivs spuru zupu uzskata par īpašu delikatesi, kuras dēļ no dzīvības nākas atvadīties daudzām haizivīm. Tām nogriež muguras spuru, bet vēl dzīvās zivis iemet atpakaļ okeānā, kur tās mocīdamās mirst. Šādi zvejo visu sugu, vecumu un lielumu haizivis bez izņēmumiem.

Zvejas flotes visā pasaulē dara, ko spēj, lai segtu aizvien augošo pieprasījumu. Tāpēc rodas pārmērīga haizivju nozveja, kuras dēļ haizivju skaits aizvien sarūk, jo dzimumbriedums tām iestājas vēlu un vairošanās temps ir zems.

Aizvien vairāk draud iespēja, ka šīs zivis varētu izmirt.

Starptautiskā dabas aizsardzības savienība (IUCN) ir sagatavojusi pasaules apdraudēto sugu sarakstu, kurā kā īpaši apdraudētas iekļautas arī milzu āmurhaizivs, robainā āmurhaizivs un jūrasvelns.

IUCN uzskata, ka steidzami jāievieš saskaņots un starptautisks aizsardzības plāns. Tāpēc ES zivsaimniecības un jūrlietu komisārs DeutschEnglishfrançaisMalti Džo Borgs nāca klajā ar rīcības plānu españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska haizivju populācijas saglabāšanai un apsaimniekošanai, kuru ES dalībvalstis apstiprināja aprīlī.

Plānā paredzēts aizsargāt visas skrimšļzivis, kuru klasē ir vairāk nekā 1000 sugu — ne tikai haizivis, bet arī himeras un rajas. ES jau dažus gadus ir aizliegts zvejot haizivis spuru iegūšanai, bet šis rīcības plāns ieviesīs vēl stingrākus uzraudzības pasākumus. Ieguvēja no tā būs visa jūras ekosistēma, kas pašlaik cieš lielus zaudējumus aizvien intensīvākās nozvejas dēļ.

Šā gada beigās IUCN haizivju ekspertu grupa aktualizēs ziņojumu par 400 skrimšļzivju sugām.

Jautājumi un atbildes par ES rīcības plānu haizivju aizsardzībai Englishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites