Naršymo kelias

Didesnė ryklių apsauga - 06/08/2009

„Ryklys užpuolė banglentininką“ – tokią ar panašią skambią antraštę neretai tenka išvysti pirmuosiuose laikraščių puslapiuose, ypač vasaros metu. Vis dėlto saugoti reikia būtent ryklius: trečdaliui atviruose vandenyse gyvenančių ryklių rūšių gresia išnykimas.

Europoje rykliai turi nekokį vardą. Jie nėra labai mėgiami ir geriausiu atveju apibūdinami kaip „egzotiški“. Vis dėlto lazda ryklių atžvilgiu dažnai perlenkiama. Visai neseniai Meksikoje rasta 30 užšaldytų ryklių, į kurių skrandžius buvo prikimšta kokaino. Tolimuosiuose Rytuose ryklių pelekų sriuba laikoma ypatingu delikatesu, kurio gamybai nuo gyvų ryklių nupjaunami nugaros pelekai. Po to rykliai išmetami atgal į jūrą, kur skausmingai nugaišta. Ryklių pelekų šalinimo praktikai netaikomi jokie apribojimai – pelekus leidžiama šalinti nuo bet kokio dydžio, amžiaus ar rūšies ryklių.

Visame pasaulyje žvejybos laivynai bando patenkinti nuolat augančią ryklienos paklausą. Dėl to ryklių žvejybos ištekliai pereikvojami. Taip rykliai, kurių gyvenimo trukmė yra ilga, lytinė branda vyksta vėlai, o dauginimosi mastas yra nedidelis, nyksta.

Pavojus, kad šie gyvūnai gali visiškai išnykti, didėja.

Pasaulinė gamtos apsaugos sąjunga parengė pasaulio nykstančių rūšių sąrašą. Didžiausias išnykimo pavojus gresia didžiajam kūjarykliui, bronziniam kūjarykliui ir Europinei mobulei.

Anot Pasaulinės gamtos apsaugos sąjungos, būtina skubiai parengti koordinuotą tarptautinį ryklių apsaugos planą. Šiuo tikslu už jūrų reikalus ir žuvininkystę atsakingas ES Komisijos narys DeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borgas paskelbė ryklių išteklių saugojimo ir valdymo veiksmų planą españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska, kuriam balandžio mėnesį pritarė ir ES šalių vyriausybės.

Šis planas parengtas siekiant apsaugoti visas kremzlines žuvis – ne tik ryklius, bet ir rombines rajas bei chimeras – kurių iš viso yra daugiau nei 1 000 rūšių. Europos Sąjungoje šalinti ryklių pelekus draudžiama jau keletą metų. Naujame veiksmų plane numatyta sugriežtinti priežiūros priemones. Tai turėtų padėti atsigauti visai nuolat intensyvėjančios žvejybos varginamai jūrų ekosistemai.

Šių metų pabaigoje Pasaulinės gamtos apsaugos sąjungos ryklių ekspertų grupė parengs atnaujintą 400 kremzlinių žuvų rūšių būklės ataskaitą.

Klausimai apie ES ryklių apsaugos veiksmų planą ir atsakymai į juos Englishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos