Cesta

Zvýšení ochrany žraloků - 06/08/2009

Surfař obětí útoku žraloka! Podobné titulky se vždy během léta objevují na stránkách mnoha tiskovin. A přitom právě žraloci potřebují naši pomoc a ochranu, jelikož třetině žraločích druhů, které se dnes ve volném moři vyskytují, hrozí vyhynutí.

Žraloci se u lidí netěší zvlášť dobré pověsti. Nejsou zrovna oblíbení a v nejlepším případě se na ně pohlíží jako na zvláštní, exotická zvířata. Často se s nimi však špatně zachází. V Mexiku se například našlo 30 mražených žraloků s kokainem v břiše. Na Dálném východě se polévka ze žraločích ploutví považuje přímo za delikatesu, avšak její příprava stojí život mnoho žraloků. Za tímto účelem se totiž žralokům zaživa odřezávají hřbetní ploutve. Pak jsou zvířata vhozena zpět do moře, kde bolestivě umírají. Přitom neexistují žádná omezení co do velikosti, věku či druhu žraloka.

Po celém světě se rybářské flotily snaží pokrýt stále stoupající poptávku. To vede k nadměrnému výlovu žraločí populace, která se pak v důsledku dlouhověkosti žraloků, jejich pozdního dospívání a nízké reprodukční schopnosti špatně obnovuje.

Stoupá tak riziko, že tento živočišný druh vymře.

Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) sestavila seznam celosvětově ohrožených živočišných druhů, na němž v kategorii zvláště ohrožených druhů figuruje i kladivoun velký, kladivoun bronzový a manta obrovská.

Podle organizace IUCN je naprosto nezbytné dohodnout se na mezinárodním plánu ochrany. Z tohoto důvodu představil komisař EU pro námořní záležitosti a rybolov DeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borg akční plán españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska pro zachování a řízení žraločí populace, který byl členskými státy EU odsouhlasen letos v dubnu.

V plánu je zakotvena ochrana všech paryb, tedy nikoli pouze žraloků, ale i rejnoků a chimér, k nimž patří celkem přes 1 000 druhů. V EU je odstraňování žraločích ploutví zakázáno již několik let. V rámci akčního plánu se tak pouze zavedou přísnější kontrolní opatření, která by měla zlepšit stav celého mořského ekosystému, jenž trpí stále intenzívnějším rybolovem.

Na konci tohoto roku zveřejní skupina odborníků na problematiku žraloků při IUCN aktualizovanou zprávu o situaci 400 druhů paryb.

Otázky a odpovědi k tématu akční plán EU na ochranu žraloků Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy