Navigačný riadok

Podpora pre mliekarenský sektor v kríze - 22/07/2009

Muž dojaci kravu © EC

Nové opatrenia majú pomôcť farmárom prekonať recesiu, ktorú sprevádza pokles cien mlieka.

EÚ len pár dní po demonštráciách európskych poľnohospodárov protestujúcich proti klesajúcim cenám mlieka ubezpečila, že robí všetko preto, aby podporila mliekarenský priemysel a stabilizovala trh.

Poľnohospodári v júni zablokovali ulice Bruselu a 14. júla opäť protestovali v Štrasburgu v snahe upozorniť na dosah padajúcich cien. V súčasnosti za liter mlieka dostávajú iba okolo 0,24 EUR. V roku 2007 sa ceny pohybovali medzi 30 až 40 centami. Mnoho výrobcov mlieka dostáva dokonca menej ako 21 centov za liter.

Tento stav podmieňujú dva faktory: pokles dopytu v dôsledku celosvetového spomalenia hospodárstva a nárast výroby mlieka v krajinách ako Nový Zéland, Austrália a Brazília.

EÚ zaviedla podporné opatrenia pretože v predstihu zistila, že ponuka prevyšuje dopyt. Súkromné uskladňovanie prebytočných zásob masla začalo už v januári, t. j. o dva mesiace skôr ako obvykle. Koncom júna už bolo uskladnených 105 800 ton. EÚ opätovne zaviedla na všetky mliečne výrobky vývozné náhrady, aby mohla na celom svete predávať svoje výrobky za konkurenčné ceny.

Ako sa uvádza v správe English o trhu s mliečnymi výrobkami, ďalšie iniciatívy zahŕňali výkup prebytočného masla a podporu školského mliečneho programu, ktorého cieľom je rozšíriť medzi školopovinnými deťmi na školách konzumáciu mlieka a iných mliečnych výrobkov.

Od uvedenia spoločnej poľnohospodárskej politiky pred 40 rokmi sa o obmedzenie nadprodukcie istých potravín, ako napr. mlieka a pšenice, staral systém kvót. Ich uplatňovanie v rámci súčasných reforiem DeutschEnglishfrançais, ktoré podporujú európski lídri, však pomaly končí. V prípade mlieka dôjde k zrušeniu kvót v roku 2015. Postupne sa budú odstraňovať kvóty naprieč celým odvetvím, a to aj napriek protestom zo strany farmárov.

„Aj naďalej použijeme všetky opatrenia, ktoré máme k dispozícii, aby sme stabilizovali trh. Ale, ako bolo jasne povedané na zasadnutí Európskej rady, nevezmeme späť svoje rozhodnutie o postupnom rušení kvót,“ vyjadrila sa komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová. „Opačné rozhodnutie by viedlo k neistote a nijako by nepomohlo pri riešení súčasnej situácie.“

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy