Navigācijas ceļš

ES atbalsts grūtībās nonākušajai piena produktu ražošanas nozarei - 22/07/2009

Zemnieks slauc govi © EC

Komisija ierosinājusi jaunus pasākumus, lai palīdzētu piena produktu ražotājiem pārvarēt recesiju un straujo cenu krišanos.

Dažas dienas pēc manifestācijām, kuras Eiropas piena produktu ražotāji rīkoja, lai protestētu pret piena cenu krišanos, ES rīkojas, lai pārliecinātu lauksaimniekus, ka tiek darīts viss, lai viņiem palīdzētu un stabilizētu tirgu.

Cenām krītoties, piena produktu ražotāji jūnijā organizējās manifestācijām Briselē un tad 14. jūlijā — manifestācijām Strasbūrā. Pašreiz viņi saņem 0,24 eirocentus par litru piena salīdzinājumā ar 0,30 – 0,40 eirocentiem 2007. gadā. Daudzi ražotāji saņem mazāk nekā 0,21 eirocentus par litru.

Šīs cenu krišanās pamatā ir divi faktori: pieprasījuma samazināšanās, ko izraisīja pasaules ekonomikas lejupslīde, un ražošanas pieaugums dažās valstīs — Jaunzēlandē, Austrālijā un Brazīlijā.

Konstatējusi, ka piedāvājums pārsniedz pieprasījumu, ES tūlīt pieņēma atbalsta pasākumus. Sviesta pārprodukcijas privātās uzglabāšanas sistēma sāka darboties janvārī, kas ir divus mēnēšus agrāk nekā parasti. Jūnija beigās glabāšanā jau bija 105 800 tonnas. Tika atjaunotas eksporta kompensācijas, kas ES ļauj pasaules tirgū pārdot piena produktus par konkurētspējīgām cenām.

Citas iniciatīvas, kuras izklāstītas ziņojumā English par situāciju piena produktu tirgū, tostarp ir sviesta pārprodukcijas iepirkšana un uzlabojumi skolām paredzētā piena programmā, kuru mērķis ir panākt, lai lielāks skaits skolu sāktu nodrošināt skolēnus ar pienu un citiem piena produktiem.

Kopš kopējās lauksaimniecības politikas izveides pirms 40 gadiem kvotas palīdzējušas izvairīties no atsevišķu produktu, piemēram, piena un graudaugu, pārprodukcijas. Tomēr pašreiz īstenotās un ES līderu atbalstītās reformas DeutschEnglishfrançais, paredz šo kvotu pakāpenisku likvidēšanu. Ir noteikts, ka pirmais gads bez pienam kvotām būs 2015. Šo virzību turpinās, neskatoties uz to, ka atsevišķi lauksaimnieki gribētu, lai viss notiek pa vecam.

“Mēs turpināsim darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai stabilizētu tirgu. Tomēr, kā uz to skaidri norādīja Eiropadome, mēs neatgriezīsimies pie kvotām un gādāsim par pakāpenisku to likvidēšanu”, atgādināja lauksaimniecības komisāre Marianna Fišere-Bola. “Apstrīdot šo lēmumu, tiktu radītas tikai neskaidrības. Jebkurā gadījumā netiktu panākti nekādi pašreizējās situācijas uzlabojumi.”

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites