Navigatsioonitee

Abi raskustes olevale piimatööstusele - 22/07/2009

Talupidaja piima lüpsmas © EC

Uued meetmed aitavad põllumajandustootjatel elada üle rasked ajad, mis on seotud piimahindade langusega.

Mõned päevad pärast Euroopa piimatootjate protestimeeleavaldusi langevate piimahindade üle, on EL võtmas meetmeid näitamaks piimatööstusele, et põllumajandustootjate toetamiseks ja turu stabiliseerimiseks tehakse kõik, mis võimalik.

Põllumajandustootjad tulid 14. juulil Strasbourgi ning juunis Brüsseli tänavatele, et protesteerida langevate hindade üle. Praegu saavad piimatootjad ligikaudu 24 eurosenti piimaliitri eest. 2007. aastal oli liitri hinnaks vastavalt 30-40 eurosenti. Paljud tootjad saavad liitri piima eest isegi vähem kui 21 eurosenti.

Selle põhjustajaks on kaks tegurit: ülemaailmsest majanduslangusest tingitud nõudluse vähenemine ja selliste riikide nagu Uus-Meremaa, Austraalia ja Brasiilia suurenenud tootmine.

Kui juba varajases staadiumis ilmnes, et pakkumine ületab nõudluse, käivitas EL asjaomased toetusmeetmed. Võiülejääkide eraladustamisega alustati tavapärasest kaks kuud varem, juba jaanuaris. Juuni lõpu seisuga oli ladustatud juba 105 800 tonni. Eksporditagatised, mis võimaldavad maailmaturul müüa ELi tooteid konkurentsivõimeliste hindadega, taaskehtestati kõikide piimatoodete suhtes.

Muud piimaturgu käsitlevas aruandes English esitatud algatused hõlmavad võiülejääkide ostmist ja koolipiima kava edendamist, et rohkem koole jagaks õpilastele piima ja muid piimatooteid.

Alates ELi põllumajanduspoliitika kasutuselevõtust enam kui 40 aastat tagasi, on kvootide abiga suudetud ära hoida teatavate toiduainete (näiteks piima ja teravilja) ületootmist. Kuid praeguste ELi riigijuhtide pooldatavate reformide DeutschEnglishfrançais kohaselt tuleks asjaomased kvoodid kaotada. Piima puhul oleks esimene nn kvoodivaba aasta 2015. Vaatamata põllumajandustootjate palvetele jätkub järk-järguline kvootide kaotamine.

Põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Mariann Fischer Boeli märkis, et „me kasutame ka edaspidi kõiki meie käsutuses olevaid meetmeid turu stabiliseerimiseks. Kuid nagu väljendas kindlalt ka Euroopa Ülemkogu, ei muuda me oma poliitikat, et kvootide kasutamine lõpetatakse ettevaatlikult ja järk-järgult. Selles poliitikas kahtlemine tekitaks vaid ebakindlust ega aitaks kuidagi olukorda parandada.”

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad