Navigācijas ceļš

Tomāti un kabači veikala plauktā © EC

Pateicoties ES ātrās brīdināšanas sistēmai, bīstamu pārtikas produktu tirdzniecību pārtrauc, pirms tie nonāk uz jūsu galda.

Runā, ka atrast tārpu savā ābolā nav tik slikti kā tajā atrast pusi tārpa. Tas, ka auglī ir tārps, ir dabiski, un var liecināt, ka ābols audzēts ekoloģiski tīrā vidē. Tomēr svešas vielas tajā gan var būt bīstamas. Piemēram, dioksīns vai Ķīnā ražotajā zīdaiņu pārtikā atrastais melamīns.

Lai bīstama pārtika un dzīvnieku barība nenonāktu mūsu plauktos, ES jau pirms 30 gadiem ir izveidojusi ātrās brīdināšanas sistēmu pārtikas un barības jomā (RASFF) English. Ar šīs sistēmas palīdzību dalībvalstis var ātri apmainīties ar informāciju par potenciāli bīstamām precēm un nekavējoties rīkoties.

Ja problēmu izdodas konstatēt jau agrīnā stadijā un informāciju nodod tālāk citām valstīm, bīstamās preces var visā ES ātri izņemt no tirdzniecības tīkla vai pat — kas ir vēl labāk — vispār neļaut tām nonākt veikalos. Kompetentās dalībvalstu iestādes tiek informētas arī par visiem gadījumiem, kad preces Eiropas Savienībā neļauj ievest drošības apsvērumu dēļ.

Brīdinājumu kopējais skaits 2008. gadā bija aptuveni tāds pats kā 2007. gadā, proti, 7000. Tomēr 2008. gadā tika izplatīti tikai 528 aicinājumi izņemt preces no apgrozības, un tas ir uz pusi mazāk nekā iepriekšējā gadā. No tā var secināt, ka bīstamās preces izdodas apzināt ātrāk — pirms tās nonāk tirdzniecībā. Apmēram 62 % paziņojumu bija par precēm, kas ražotas ES. Visbiežāk bažas radījuši patogēni mikroorganismi un mikotoksīni.

Ātrās brīdināšanas sistēmas 30. gadadienu atzīmēja, 16. jūlijā sarīkojot konferenci Briselē English. Dalībnieki apspriedās par to, kā sistēmu varētu uzlabot un tajā iesaistīt arī citas valstis. ES jau ir piešķīrusi līdzekļus, lai izveidotu brīdināšanas sistēmu Dienvidaustrumāzijā, un ir sarīkojusi seminārus citās valstīs, lai tām palīdzētu izveidot savu brīdināšanas sistēmu. Vispārīgais mērķis ir visu valstu un reģionālo brīdināšanas sistēmu apvienošana vienotā globāla mēroga tīklā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites